Robot-rekordzista w skokach wzwyż

Robot-rekordzista w skokach wzwyż
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

29.10.2009 11:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy japońscy skonstruowali robota o dwóch nogach, który potrafi płynnie poruszać się, nie tracąc przy tym równowagi, i może skakać na największą w świecie wysokość dla robotów swojego typu - poinformowały media tokijskie.

Na zbudowanie tego urządzenia, które przybliża ludzkość do stworzenia "idealnego hominida", inżynierowie Uniwersytetu w Kioto poświęcili dwa i pół roku.

Przy konstruowaniu robota inżynierowie zastosowali nową technologię i umieścili na każdej jego nodze nie po kilka silników - jak praktykowano dotychczas - a tylko jeden, co znacznie zwiększyło płynność ruchów urządzenia i jego stabilność.

Przy wzroście 3. centymetrów i wadze około 1,6 kilograma robot może skakać w górę na wysokość 8 centymetrów i łagodnie lądować. Konstruktorzy twierdzą, że jest to rekord w skokach wzwyż dla mechanizmów podobnego typu.

Jedną z tajemnic unikalnego wyczucia równowagi przez nowego robota są dodatkowe czujniki, przeznaczone do kontrolowania jego ruchów. Dodatkową zaletą dwunogiego urządzenia jest umiejętność "porozumiewania się" z człowiekiem, m.in. wykonywania poleceń, przekazywanych głosem.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)