Robot pomaga pacjentom po udarze

Robot pomaga pacjentom po udarze
Źródło zdjęć: © cabrr.cua.edu

20.04.2010 11:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Intensywna terapia z wykorzystaniem robota pomaga pacjentom usprawnić porażone ramię nawet całe lata po udarze

Intensywna terapia z wykorzystaniem robota pomaga pacjentom usprawnić porażone ramię nawet całe lata po udarze - informuje ""The New England Journal".

Udar mózgu i związane z nim zniszczenie części tkanki mózgowej może spowodować porażenie lub osłabienie ręki i ramienia. Im wcześniej przystąpi się do aktywnej rehabilitacji, tym lepsze mogą być wyniki. Ale zajęcia z fizykoterapeutą muszą trwać co najmniej godzinę dziennie - skąd wziąć tylu terapeutów? Najlepszym rozwiązaniem wydaje się odpowiedni robot.

Obraz
© Uczenie we współpracy z robotem MIT Manus (fot. Interactive Motion Technologies, Inc via cabrr.cua.edu)

Naukowcy z Brown University w Rhode Island wykorzystali robota MIT-Manus do trzymiesięcznego programu treningu. U wielu ze 12. pacjentów udało się wyraźnie poprawić jakość życia, choć od udaru minęło już około 5 lat. Mogli zawiązywać sznurówki, otwierać słoiki, posługiwać się nożem i widelcem.

Podczas ćwiczeń pacjent siedzi przy stole, a jego przedramię jest obejmowane przez robota. Wykonuje ćwiczenia zgodnie z otrzymanymi instrukcjami, zaś robot wyczuwa jego ruchy i w miarę potrzeby pomaga.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)