Robot-masażysta? To możliwe, dzięki nowej cyberskórze

Robot-masażysta? To możliwe, dzięki nowej cyberskórze

AI robot sztuczna inteligencja człowiek i maszyna robotyka
AI robot sztuczna inteligencja człowiek i maszyna robotyka
Źródło zdjęć: © Pixabay
08.05.2024 06:57, aktualizacja: 08.05.2024 08:42

Naukowcy opracowali nowy rodzaj sztucznej skóry. Jest ona elastyczna i umożliwia robotom odczuwanie dotyku w podobny sposób, jak czują go ludzie. Wyposażenie maszyn w zmysł dotyku może przynieść liczne korzyści.

Stworzono nowy rodzaj skóry syntetycznej, która jest elastyczna i umożliwia maszynom odczuwanie dotyku niemal jak ludzie. Badacze widzą jej zastosowanie, na przykład w projektowaniu robotów przeznaczonych do opieki zdrowotnej lub masażu.

Zespół naukowców z University of Texas w Austin w Stanach Zjednoczonych ogłosił opracowanie tej innowacyjnej sztucznej skóry, która może być używana w robotach i innych urządzeniach. Celem jest wyposażenie maszyn w zmysł dotyku, który pomoże im wykonywać zadania wymagające wysokiej precyzji. Istnieją już podobne technologie, ale mają one ograniczenia: kiedy są rozciągane, tracą zdolność precyzyjnego odczuwania nacisku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Podobnie jak ludzka skóra musi się rozciągać i zginać, aby dostosowywać się do naszych ruchów, tak samo musi działać e-skóra. Niezależnie od tego, jak bardzo stworzona przez nas e-skóra się rozciągnie, odpowiedź na nacisk pozostaje taka sama. To ogromne osiągnięcie – mówi prof. Nanshu Lu, autorka wynalazku opisanego w magazynie "Matter".

Przełom osiągnięto dzięki połączeniu dwóch różnych technologii dotąd używanych oddzielnie w tworzeniu sztucznych skór. Naukowcom udało się zintegrować oba typy sensorów z elastyczną powłoką. W eksperymentach demonstracyjnych stworzono chwytaki, które mogą zmieniać formę i wykonywać różnorodne złożone zadania, takie jak dokładne mierzenie tętna ochotników czy bezpieczne chwytanie delikatnych przedmiotów, na przykład taco.

Naukowcy podkreślają, że wynalazek może znaleźć zastosowanie w tworzeniu syntetycznych dłoni działających jak ludzkie. Dzięki temu roboty będą mogły aplikować precyzyjnie wymierzoną siłę.

Roboty wyposażone w tę innowacyjną skórę mogłyby, na przykład, dokładnie mierzyć puls pacjenta w szpitalu lub wykonywać masaż. Z uwagi na starzejące się populacje różnych krajów, roboty-pielęgniarki mogą stać się nieocenioną pomocą – zaznaczają eksperci.

Inne typy robotów, które korzystają z nowej e-skóry, mogłyby asystować ofiarom katastrof, na przykład przeszukiwać zrujnowane budynki i przeprowadzać proste czynności, które ratują życie, takie jak masaż serca.

Przykładowo, robot domowy poproszony o podanie szklanki wody, ani jej nie upuści, ani nie zgniecie, dzięki swojej zdolności do precyzyjnego stosowania siły.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)