Robot, który uprawia jogę i robi drinki

Robot, który uprawia jogę i robi drinki
Źródło zdjęć: © AIST

20.09.2010 12:12, aktual.: 20.09.2010 13:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po sukcesie pokazanego już siedem lat temu robota HRP-2, japońska firma Kawada Industries stworzyła nowszy, ulepszony model tego androida - HRP-4. Podobny wyglądem do RoboCopa android, zachowaniem bardziej przypomina jednak, znanego z gwiezdnych wojen C3PO. HRP-4 jest smukły, lekki i potrafi balansować ciałem z precyzją jogina

Nowy robot powstał dzięki współpracy wspomnianej już firmy Kawada Industries oraz japońskiego instytutu AIST (Advanced Industrial Science and Technology). HRP-4 waży 3. kg i ma około 1,5 m wzrostu. Robota wyposażono w 34 ruchome stawy, z czego każde z ramion zawiera ich aż 7. Dzięki temu robot nie tylko porusza się sprawnie (jak na maszynę), ale również posiada o wiele sprawniejsze palce, niż poprzednie generacje androidów.

Każde z ramion robota może udźwignąć ciężar około 45. g. Ten stosunkowo nieduży udźwig wynika z zastosowania w każdym ze stawów silnika o maksymalnej mocy 80 W, co z kolei wymuszone jest względami bezpieczeństwa. Dodatkowo do pleców robota można zamontować laptopa, aby zwiększyć moc obliczeniową maszyny.

Wcześniejsze wersje robotów stworzone przez Kawada oraz AIST pokazywane już były w różnych rolach - chodziły po trudnym terenie, tańczyły, nalewały drinki, tapetowały mieszkania, a nawet prezentowały sukienki na pokazach mody. HRP-4 potrafi dodatkowo rozpoznawać twarze i zachęcać do ćwiczeń. Natomiast po skończonym treningu jogi, robot przygotuje nam drinka i pozmywa po jego skonsumowaniu.

HRP-4 będzie można kupić, choć jego cena pozostanie raczej poza zasięgiem przeciętnego Kowalskiego. Sam Robot, bez oprogramowania, został wyceniony na 26 milionów jenów, czyli około 300 000 dolarów. Docelowymi klientami dla nowego androida są państwowe jednostki badawcze i uczelnie wyższe z całego świata.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)