Robot, który biega i skacze jak człowiek (wideo)

Robot, który biega i skacze jak człowiek (wideo)
Źródło zdjęć: © spectrum.ieee.org

14.12.2010 12:43, aktual.: 14.12.2010 13:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Japoński naukowiec Ryuma Niiyama skonstruował dwunożnego robota „Athlete”, którego uczy biegać i skakać. Jego ruchy nie są jednak sztywne, jak w przypadku Asimo. Japończyk za wzór postawił zachowanie...

Japoński naukowiec Ryuma Niiyama skonstruował dwunożnego robota „Athlete”, którego uczy biegać i skakać. Jego ruchy nie są jednak sztywne, jak w przypadku Asimo. Japończyk za wzór postawił zachowanie ludzkiego ciała.

Robot ma być zwinny i szybki. Aby to osiągnąć, Niiyama zbudował nogi, które poruszają się zupełnie jakby napędzały je ludzkie mięśnie –. każda kończyna posiada siedem pneumatycznych siłowników, odpowiadających wybranym partiom mięśni. W celu uproszczenia całej konstrukcji zastosowano protezy podudzia. Inspiracją do ich użycia były rekordy paraolimpijczyka Oscara Pistoriusa, który jako reprezentant Republiki Południowej Afryki wielokrotnie odnosił sukcesy w biegach na dystansie 100, 200 i 400 m.

Każda kończyna została wyposażona w czujnik dotyku. Dodatkowo w tułowiu umieszczono inercyjny czujnik położenia. Aby „Athlete”. przypominał prawdziwego sportowca, Niiyama ubrał go w krótkie spodenki do biegania.

Badania nad „Athlete”. prowadzone przez Ryuma Niiyama są tematem jego rozprawy doktorskiej na wydziale mechaniczno-informatycznym na Uniwersytecie Tokijskim. W pracy pomagają mu Satoshi Nishikawa oraz Yasuo Kuniyoshi. W zeszłym tygodniu naukowcy zaprezentowali swój projekt na konferencji IEEE Humanoids 2010, która odbyła się w Nashville.

Zobacz robota "Athlete" w ruchu

Aktualnie zespół uczy robota biegać. Siłowniki pneumatyczne programowane są na podobieństwo pracy ludzkich mięśni podczas sprintu. Trzeba przyznać, że maszyna porusza się całkiem żwawo, a przy tym płynnie, jednak do perfekcji jeszcze trochę brakuje. „Athlete”. potrafi przebiec kilka metrów z prędkością 1,2 m/s.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)