Robot - kałamarnica, który wciśnie się wszędzie
Trudny teren wymaga gibkości ruchów, której brakuje wielu dotychczas stworzonym robotom. Zespół inżynierów z Uniwersytetu Harvarda zaprojektował jednak urządzenie, które jest w stanie z większą gracją pokonywać przeszkody. Inspiracją były rozgwiazdy i kałamarnice.
Trudny teren wymaga gibkości ruchów, której brakuje wielu dotychczas stworzonym robotom. Zespół inżynierów z Uniwersytetu Harvarda zaprojektował jednak urządzenie, które jest w stanie z większą gracją pokonywać przeszkody. Inspiracją były rozgwiazdy i kałamarnice - informuje serwis BBC News.
Robot posiadający cechy tych stworzeń może czołgać się, falować i kurczyć się, by dostosować się do warunków otoczenia. Zbudowany jest z elastomerów, czyli tworzyw o dużej zdolności do odwracalnych deformacji, a jego ruch napędza sprężone powietrze, co ułatwia nawigację w wymagającym terenie. Daje mu to zdecydowaną przewagę nad robotami zbudowanych z twardych materiałów, których zakres ruchów jest z reguły ograniczony.
Robot jest czworonożny. Nie ma w nim sensorów, a jedynie pięć urządzeń wykonawczych oraz prosty system zaworów pneumatycznych - opisują prof. George Whitesides i Robert Shepherd, którzy kierowali projektem.
Testy wykazały, że w czasie krótszym niż jedna minuta robot jest w stanie przecisnąć się pod szklaną pokrywą umieszczoną dwa centymetry nad ziemią.
Jak podkreślają naukowcy, miękkie roboty są bardziej odporne na urazy, które często zdarzają się podczas wykonywania zadań w terenie, jak upadek ze skały czy zderzenia z innymi obiektami. Ich elastomerowa skóra naraża je natomiast na "rany" odniesione wskutek kontaktu z tłuczonym szkłem czy kolcami.