Robot-fotograf zastąpi paparazzich?

Robot-fotograf zastąpi paparazzich?

07.07.2011 13:46, aktual.: 23.09.2011 14:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Indyjski naukowiec skonstruował robota-fotografa, który jest w stanie wykonać każdy typ zdjęcia i dokonać korekty ustawienia aparatu. Wynalazek ten może spowodować duże zmiany w fotografii automatycznej - poinformował New Scientist.

Informatyk, dr Raghudeep Gadde z International Institute of Information Technology w Hydrabadzie w Indiach, skonstruował humanoidalnego robota - fotografa NAO. Jest on wyposażony w kamerę nagłowną o wysokiej rozdzielczości. Twórca NAO opracował i zaimplementował w komputerze sterującym oprogramowanie do wykonywania zdjęć uwzględniające podstawowe w fotografice zasady trójpodziału i złotego podziału kadru.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Trójpodział zakłada przecięcie obrazu czterema liniami, dwiema pionowymi i dwiema poziomymi. Zdjęcie jest wtedy podzielone na trzy równe części zarówno w pionie jak i w poziomie. Inny sposób polega na podziale prostokątnego kadru przekątną i poprowadzeniu od niej dwóch prostych prostopadłych do pozostałych wierzchołków. Wreszcie złoty podział to podzielenie zdjęcia czterema liniami, z tym, że odcinki podziału nie są równe. Zdjęcie, które jest prostokątem dzieli się wtedy na dziewięć pól, przy pomocy poziomych i pionowych linii na wysokości (szerokości) 1/3 i 2/3.

Oprogramowanie robota-fotografa pozwala mu także dobierać ostrość w zależności od warunków zdjęcia, kontrast i jasność zdjęcia. Gotowe szablony i ustawienia dla oprogramowania powstały po zanalizowaniu 6. tys. najlepszych zdjęć zrobionych przez ludzi.

Jeśli warunki zdjęcia lub jego jakość nie odpowiada założonym parametrom, robot-fotograf szuka następnego ujęcia bądź zmienia ustawienia. Może tez poprawić pierwsze ujęcie przez zmianę nastaw obiektywu lub ustawienia samego aparatu.

Gadde twierdzi, że jego system ma przewagę nad podobnymi konstruowanymi do tej pory, ponieważ NAO może fotografować nie tylko ludzi, ale robić praktycznie ujęcie każdego typu - krajobrazowe, architektury czy reportażowe. Może także robić szybkie ujęcia postaci w ruchu lub dalekie ujęcia obiektów obserwowanych czyli działać jak typowy paparazzo.

Indyjski naukowiec przedstawił NAO i jego oprogramowanie na konferencji dotyczącej postępów w pracy nad sztuczną inteligencją, która odbyła się na przełomie czerwca i lipca w Barcelonie w Hiszpanii. Według magazynu Technology Review, prace Gadde'go mogą spowodować znaczne zmiany w systemach automatycznej fotografii używanej w rozpoznaniu wojskowym, geofotografii, fotografii architektonicznej i przemysłowej, choć robot-fotograf raczej nie zastąpi fotografików.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (17)
Zobacz także