Robo-pies z wyrzutnią rakietową. To już nie scenariusz z filmu

Robo-pies z wyrzutnią rakiet
Robo-pies z wyrzutnią rakiet
Źródło zdjęć: © YouTube

21.10.2023 15:01, aktual.: 17.01.2024 15:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Roboty przypominające psy i uzbrojone w broń, to nie jest już scenariusz filmu akcji czy science-fiction. Niedawno zaprezentowano możliwości robo-psa z wyrzutnią rakietową.

W 2018 roku w jednym z odcinków nagradzanego serialu Black Mirror mogliśmy zobaczyć, jak zabójcze robo-psy ścigały swoje ofiary. Wtedy wydawało się to tylko fikcją, ale dzisiaj takie maszyny są coraz powszechniejsze. Nie tak dawno zaprezentowano robo-psa z karabinem snajperskim na plecach, a teraz zaprezentowano maszynę z wyrzutnią rakietową. I nie był to robot stworzony jedynie w celach prezentacyjnych na targach militarnych. Taki robo-pies już służy w amerykańskim wojsku.

Robo-pies z wyrzutnią rakiet

Po sukcesie robo-psa z karabinem snajperskim, który został wykorzystany w czasie wojny w Ukrainie, wojsko USA postanowiło postawić na bardziej uniwersalne rozwiązanie. Robo-psy zostały wyposażone w ręczne wyrzutnie pocisków przeciwpancernych, które idealnie mają się sprawdzić do błyskawicznej eliminacji czołgów i pojazdów opancerzonych.

Takie roboty mogłyby sprawdzić się bardzo dobrze w walce na terenach zabudowanych. Robo-psy mogą być w stanie przeprowadzać skuteczne zwiady, a w razie potrzeby likwidować cele. Tym sposobem teoretycznie mogą zapewnić żołnierzom wyższy poziom bezpieczeństwa. Eksperci są zgodni co do tego, że wykorzystanie robotów w miejscach zabudowanych znacząco ograniczy straty w życiu ludzkim - po każdej stronie konfliktu.

Warto jednak wspomnieć, że ONZ jest stanowczo przeciwny wyposażaniu robo-psów w broń. Należy też przypomnieć, że maszyny Boston Dynamics, nigdy nie miały stać się bronią. Potencjalnie mogą być wykorzystywane w codziennym życiu, np. jako pies przewodnik dla osoby niewidomej. Jednak wojsko i konkurencyjne koncerny szybko zobaczyły w tych robotach o wiele większy potencjał. Jeszcze w 2018 roku robo-psy rozpoczęły służbę wojskową w armii amerykańskiej, chociaż wtedy były wykorzystywane do ochrony i patrolowania. Przeciwnicy tego rozwiązania obawiają się jednak, żeby tego typu maszyny nie zdominowały sił militarnych.

Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)