Robią Ukrainie problemy. Centrum naprawy sprzętu zostanie zamknięte
Niemieckie władze podjęły decyzję o zamknięciu centrum naprawy sprzętu dla Sił Zbrojnych Ukrainy, które od końca 2022 r. działa na Słowacji. Zostanie ono przeniesione do Niemiec, co może wydłużyć procesy logistyczne, ale, jak podaje "Bild", względy politycznie i podejście Słowaków nie pozostawiają innego wyjścia.
18.12.2024 16:41
W pierwszych miesiącach wojny w Ukrainie armia obrońców mogła liczyć na dużą pomoc ze Słowacji. Sytuacja zmieniła się we wrześniu 2023 r., gdy w wyborach parlamentarnych zwyciężyła partia Smer SD.
Robert Fico, który stanął na czele nowe rządu Słowacji, spełnił przedwyborcze zapowiedzi i bardzo szybko zadeklarował, że podejście do wojny w Ukrainie zauważalnie się zmieni. Ograniczona została darmowa pomocy dla Kijowa, ale w mocy pozostać miały kontrakty handlowe i inne formy wsparcia. Z informacji podawanych przez niemieckie i ukraińskie media wynika jednak, że rzeczywistość wygląda inaczej i słowackie władze wielokrotnie "czyniły trudności w pracy centrum naprawczego".
Mowa o ważnym miejscu z punktu widzenia Ukrainy
Istniejące od końca 2022 r. centrum naprawy sprzętu dla Sił Zbrojnych Ukrainy stało się ważnym miejscem na mapie Europy. Bliskość granicy z Ukrainą sprawiła, że uniknięto niepotrzebnych trudności logistycznych. Do napraw trafiało tam wiele cennego niemieckiego sprzętu, w tym armatohaubice Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000), pojazdy opancerzone Dingo, artyleryjskie systemy rakietowego MARS II oraz części do dział przeciwlotniczych Gepard.
Szczególnie istotne są dla ukraińskiej armii jak najszybsze naprawy PzH-2000, które uchodzą za jedną z najlepszych tego typy broni biorących udział w walkach z Rosją. Wykorzystujące armaty kal. 155 mm o długości 52 kalibrów, niemieckie armatohaubice pozwalają na wystrzeliwanie nawet 10 pocisków na minutę, a także na oddawanie pięciostrzałowej salwy w niszczycielskim trybie MRSI.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Systemy przeciwlotnicze Gepard (korzystające z dwóch działek kal. 35 mm o szybkostrzelności 550 strz./min) są z kolei wskazywane przez ukraińskich żołnierzy jako najlepsza broń przeciw rosyjskim dronom.
Niemcy przenoszą centrum naprawcze do siebie
Jak podaje "Bild", rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony powiedział, że Niemcy zdecydowały się zamknąć centrum naprawy sprzętu na Słowacji po długich negocjacjach. Plany zakładają, że do 31 grudnia uda się uruchomić podobne miejsce na terenie Niemiec.
Zdaniem niemieckiego dziennika przyczyną takiego obrotu spraw są "względy polityczne, w tym różnice co do interpretacji europejskich przepisów celnych".
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski