Robak w walentynce - uważaj na podejrzane e-maile

Robak w walentynce - uważaj na podejrzane e‑maile

Robak w walentynce - uważaj na podejrzane e-maile
11.02.2009 16:17

Firma ESET przypomina o walentynkowym zagrożeniu Waledac, które wykorzystując popularność święta zakochanych próbuje zainfekować możliwie jak najwięcej komputerów. Jego ofiarą mogą paść nieostrożni internauci, którzy tego dnia wielokrotnie sprawdzą swoją skrzynkę mailową w poszukiwaniu walentynek od nieznajomych osób.

Zbliżające się walentynki, jak niemal wszystkie popularne święta, stanowią dla twórców złośliwego oprogramowania doskonałą okazję do przypuszczenia ataku na nieostrożnych internautów. Tym razem na użytkowników sieci czyha robak Win32/Waledac, który próbuje ukryć się wśród walentynkowej poczty.

Obraz
© (fot. ESET)

ESET podkreśla, że zagrożenie to występuje już w ponad 4. wariantach i rozprzestrzenia się poprzez wiadomości e-mail. „Walentynkowa niespodzianka” ukrywa się w załącznikach poczty elektronicznej, zawierających pliki wykonywalne o nazwach m.in. meandyou.exe oraz you.exe lub na stronie z elektroniczną kartką walentynkową, do której kieruje link zamieszczony w wiadomości. Infekcję inicjuje sam internauta poprzez uruchomienie załączonego pliku lub poprzez kliknięcie wspomnianej kartki z grafiką przedstawiającą serca. Chwilę po tym w systemie operacyjnym zagnieżdża się koń trojański, który kopiuje wszystkie dane ze skrzynki adresowej użytkownika i przesyła je do zdalnego komputera. Zgromadzone w ten sposób informacje posłużą twórcom Waledaca do rozesłania złośliwego robaka do kolejnych internautów lub do zasypania ich skrzynek niechcianym spamem.

W jaki sposób zabezpieczyć się przed robakiem Waledac? Skuteczną ochronę zapewniają programy antywirusowe, dlatego użytkownicy, którzy z nich korzystają powinni sprawdzić, czy rozwiązania te dysponują aktualną bazą sygnatur. Ci, którzy nie korzystają z oprogramowania antywirusowego mogą zapobiec infekcji zachowując wzmożoną czujność podczas przeglądania otrzymanej poczty. ESET zaleca, aby nie otwierać wiadomości pochodzących od nieznanych nadawców lub tych, które wydadzą się użytkownikowi podejrzane. Dla pewności warto również sprawdzić w walentynki swój system operacyjny bezpłatnym skanerem online, takim jak ten na stronie www.eset.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)