Robak Stuxnet przyczyni się do ograniczenia wolności słowa?

Robak Stuxnet przyczyni się do ograniczenia wolności słowa?

Robak Stuxnet przyczyni się do ograniczenia wolności słowa?
Źródło zdjęć: © chip.pl
16.07.2012 10:45

Reprezentant Lamar Smith, autor ustawy SOPA, uważa, że Departament Sprawiedliwości powinien zająć się dziennikarzami, którzy publikują wycieki dotyczące tajnych rządowych informacji. Zwłaszcza tymi, którzy informowali o zaangażowaniu USA w budowę robaka Stuxnet.

Media nagłośniły sprawę ustawy SOPA, która podobnie jak ACTA, mogłaby zbyt mocno wpłynąć na wolności obywatelskie w imię walki z piractwem. To również media nagłośniły odkrycie, które wskazuje, że robak Stuxnet grasujący w internecie, odpowiedzialny za sparaliżowanie pracy irańskich obiektów przemysłowych, był dziełem służb amerykańskich. Cierpliwość wolnych Stanów Zjednoczonych Ameryki jest na wyczerpaniu.

Problem w tym, że nie ma jak bezpośrednio ukarać dziennikarzy za „niesubordynację”. Prawo na to nie pozwala. Komisja Reprezentantów ma jednak pewien pomysł. Tak przynajmniej twierdzi reprezentant James Sensenbrenner. Zmodyfikowana ma być ustawa o szpiegostwie, co pozwoli, na postawienie przed sądem dziennikarzy, którzy publikują tajne informacje. Ma to wprowadzić „równowagę do prawa opisanego w pierwszej poprawce konstytucji”.

Innymi słowy: wolność słowa jest fajna... do momentu, w którym nie szkodzi władzy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)