Rewolucja: Winda, która porusza się także w poziomie

Rewolucja: Winda, która porusza się także w poziomie

Rewolucja: Winda, która porusza się także w poziomie
03.12.2014 09:11, aktualizacja: 03.12.2014 14:54

Niemieckie przedsiębiorstwo ThyssenKrupp przedstawiło swoją wizję nowoczesnych wind, nie wymagających lin i mogących poruszać się zarówno w pionie jak i poziomie. Ta technologia ma szansę zrewolucjonizować budownictwo.

W Nowym Jorku pracownicy biurowi spędzają w ciągu swojego życia 16,6 roku czekając na windy i 6 lat jeżdżąc nimi. Windy Multi mają to zmienić. W każdym pionowym szybie znajdowałyby się dwa tunele - jednym windy jeździły by w górę, drugim w dół. Do pionowych szybów w określonych miejscach dołączane by były szyby poziome (tak jak na fotografii powyżej). Każda winda posiadałaby dwa silniki, które umożliwiałby jej płynne przechodzenie z jednej orientacji do drugiej. Dźwigi nie posiadałyby lin, lecz zastosowano by tu tą samą technologię, co w przypadku kolei magnetycznej.

We wszystkich szybach na raz mogłoby poruszać się nawet kilkanaście wind z prędkością 5 metrów na sekundę. W ten sposób pasażerowie nie czekaliby na windę dłużej niż 15-30 sekund. Same windy nie musiałby by być już tak szerokie jak aktualnie dostępne w dużych wieżowcach. To zaś pozwoliłoby na zwiększenie powierzchni użytkowej budynków nawet o 25%.

Pierwsze testy Multi mają ruszyć w 2016 roku.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Miały trafić do kin, są już na torrentach

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)