Rewolucja w internecie. Zmiany w domenach

Rewolucja w internecie. Zmiany w domenach

Rewolucja w internecie. Zmiany w domenach
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
12.06.2012 13:00

Szykuje się rewolucja w Internecie. Obecnie, poza krajowymi rozszerzeniami domen (.pl, .uk, .de), istnieją tylko 22 domeny najwyższego poziomu (np. .travel, .info, .tel). Przez ostatnie kilka miesięcy ICANN przyjmował zgłoszenia nowych domen najwyższego poziomu (tzw. generic top-level domains). Mimo, że posiadane własnej domeny najwyższego poziomu nie jest tanie (180.000 USD), na godzinę przed zamknięciem systemu odnotowano ponad 1900 zgłoszeń.

  1. czerwca 2012 r. na stronie http://newgtlds.icann.org/en/ nastąpi publikacja zgłoszonych domen. - Weryfikacja tej listy jest w interesie każdego przedsiębiorcy. Może się zdarzyć, że rozszerzenie domeny będzie zbliżone do firmy, znaku towarowego lub używanych oznaczeń. Domena może również być nazwą rodzajową dotyczącą pewnej konkretnej branży, regionu albo produktu, np. .prawo, .finanse, .czekolada, .mazury, a jej właściciel będzie określał warunki, na jakich inni przedsiębiorcy będą mogli uzyskać dostęp do tej domeny. Oznacza to, że zakup domeny www.kowalski.prawo będzie możliwy u prywatnego podmiotu będącego właścicielem domeny .prawo. – komentuje Marta Miszczuk, rzecznik patentowy w kancelarii Accreo Legal.

Zgłoszenie domeny najwyższego poziomu nie oznacza, że zostanie ona na pewno zarejestrowana. Teraz wszystkie zgłoszenia będą badane przez panel ekspertów, który oceni czy zgłoszone oznaczenie nadaje się do rejestracji i które z pomysłów zagwarantują jak najlepsze wykorzystanie domen najwyższego poziomu. Eksperci będą weryfikować plany biznesowe zgłaszających, związane z wykorzystaniem domen. Eksperci uwzględnią także uwagi przesłane do ICANN w ciągu 6. dni od dnia publikacji listy zgłoszeń. Każdy może zgłosić uwagi.

Dodatkowo, jeżeli istnieje ryzyko, że zgłoszona domena narusza czyjeś prawa (np. prawa własności przemysłowej), albo jest sprzeczna z dobrymi obyczajami lub zgłoszono dwie bardzo podobne domeny, to przysługuje prawo do złożenia sprzeciwu w ciągu maksymalnie 7 miesięcy od daty publikacji listy. W przypadku sporu sprawa będzie rozstrzygana przez wskazany przez ICANN sąd polubowny.

ICANN szacuje, że weryfikacja zgłoszeń będzie trwała jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Niektóre nowe domeny mogą być w pełni operacyjne już na początku 201. r.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Zobacz w slow motion, jak pracuje dysk twardy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)