Rewolucja w chirurgii kobiet? FDA zatwierdza przełomową metodę

FDA zatwierdziła rewolucyjną metodę chirurgiczną
FDA zatwierdziła rewolucyjną metodę chirurgiczną
Źródło zdjęć: © Pexels

02.03.2021 16:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykańska Agencja Żywności i Leków, FDA ogłosiła, że zezwoliła na wprowadzanie systemu Hominis firmy Memic Innovative Surgery, który wykorzysta roboty do leczenia histerektomii przezpochwowej.

Zgodnie z komunikatem FDA, Hominis to pierwsze zatwierdzone przez FDA urządzenie chirurgiczne wspomagane przez robota do wykonywania histerektomii przezpochwowej. Hominis przeznaczony jest do usuwania macicy w małoinwazyjny sposób, dzięki czemu pacjentki będą miały szansę szybciej dojść do siebie po zabiegu.

Hominis
Hominis© Materiały prasowe

Hominis to obecnie najmniejszy i najdalej sięgający system chirurgiczny. Używa małoinwazyjnych narzędzi wprowadzanych przez pochwę oraz kamery wideo wprowadzanej laparoskopowo przez małe nacięcie na brzuchu. Dzięki temu wymagana jest znacznie mniejsza liczba nacięć na brzuchu niż w przypadku tradycyjnych metod histerektomii laparoskopowej.

Producent podkreśla, że "chirurgia wspomagana udziałem robotów staje się obowiązkowym narzędziem lekarzy, zapewniając niezwykłą precyzję i zręczność, a także wielofunkcyjność", co przekłada się w skuteczniejszą opiekę nad pacjentem w czasie zabiegu.  

FDA wyjaśnia, że chirurdzy, po przejściu odpowiednich szkoleń, będą w sali operacyjnej sterować instrumentami podczas zabiegu za pomocą Hominis. System został na razie przetestowany w grupie 30 pacjentek w wieku od 37 do 79 lat. 63 proc. z nich miały również choroby współistniejące, ale w każdym przypadku zabieg z pomocą nowego narzędzia zakończył się pomyślnie.

Wśród skutków ubocznych, FDA zaobserwowała jedynie niewielką utratę krwi, infekcje dróg moczowych i opóźnione gojenie się zamknięcia w górnej części pochwy. Dr Binita Ashar, dyrektor Biura Urządzeń Chirurgicznych i Kontroli Zakażeń FDA, zwróciła uwagę, że to kolejne rozwiązanie, które minimalizuje inwazyjne działania lekarzy, a dodatkowo pierwsze wykorzystujące tak zaawansowaną technologię. 

- FDA nadal wspiera postęp w zakresie bezpiecznych i skutecznych urządzeń medycznych, które mogą poprawić doświadczenia pacjentów podczas zabiegów chirurgicznych - dodała ekspertka. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)