Clue ze zgodą FDA na wprowadzenie funkcji cyfrowej kontroli urodzeń

Clue, aplikacja znana głównie za sprawą kalendarza menstruacyjnego, wprowadza dodatkową funkcję. Chodzi o cyfrową kontrolę urodzeń, która może pomóc użytkownikom w zapobieganiu ciąży. Aplikacja będzie obliczać dni płodne dzięki modelowaniu statystycznemu.

Clue proponuje cyfrową antykoncepcję
Clue proponuje cyfrową antykoncepcję
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

Firma planuje jeszcze w tym roku wprowadzić cyfrową antykoncepcję, która według twórców posiada 92 proc. skuteczność w zapobieganiu niechcianej ciąży przy uwzględnieniu niektórych błędów popełnianych przez użytkowników i 97 proc. skuteczności, gdy jest używana w poprawny sposób.

Cyfrowa antykoncepcja od Clue

Metoda statystyczna, na której bazuje Clue, została pierwotnie opracowana i przetestowana przez naukowców z Instytutu Zdrowia Reprodukcyjnego na Uniwersytecie Georgetown oraz firmę o nazwie Cycle Technologies. Clue kupił do niej prawa w 2019 roku.

Jest to druga z dostępnych metod cyfrowej kontroli urodzeń, która uzyskała zgodę amerykańskiej FDA (Food and Drug Administration) na wprowadzenie jej na rynek jako sposób zapobiegania ciąży. Pierwsza, Natural Cycles, wymaga od użytkowników mierzenia temperatury ciała każdego ranka. W jej przypadku FDA wydało zgodę w 2018 roku, co wywołało wiele kontrowersji, ponieważ nastąpiło to po tym, jak aplikacja stała się przedmiotem krytyki w Szwecji, gdzie obwiniano ją za niską skuteczność.

Cyfrowa kontrola urodzeń Clue została zatwierdzona przez FDA, bo agencja uznała, że poziom bezpieczeństwa i skuteczności jest podobny do produktu, który już znajduje się na rynku. W tym przypadku produkt Clue został uznany za wystarczająco podobny do Natural Cycles.

Aplikacje do kontroli urodzeń

Elina Berglund, CEO Natural Cycles, zaznaczyła w opublikowanym oświadczeniu, że firma przeprowadzi własną analizę Clue. W jego treści można przeczytać: "nasze wstępne ustalenia oparte na zgłoszeniu FDA, wskazują na znaczącą różnicę między Natural Cycles, a tym innym produktem - w tym, że ten produkt jest oparty wyłącznie na danych dotyczących menstruacji i nie ma innych biomarkerów, takich jak temperatura".

Cyfrowa kontrola urodzeń wymaga świadomego podejścia do płodności oraz dokładnego śledzenia danych np. daty menstruacji czy temperatury ciała. Wówczas można przewidzieć, kiedy wystąpi owulacja i dni płodne. Jak zaznacza portal The Verge, metody tego typu mogą być skuteczne, jeśli stosuje się je prawidłowo. Stanowią też alternatywę dla osób, które nie chcą lub nie mogą stosować hormonalnej kontroli urodzeń lub innych metod.

Zobacz też: Dwa lata w całkowitej izolacji. Eksperyment uznano za porażkę

Komentarze (5)