Rewolucja telekomunikacyjna. Coraz więcej LTE, wyłączenie 2G, uruchomienie 5G

Rewolucja telekomunikacyjna. Coraz więcej LTE, wyłączenie 2G, uruchomienie 5G

Rewolucja telekomunikacyjna. Coraz więcej LTE, wyłączenie 2G, uruchomienie 5G
Źródło zdjęć: © Fotolia / pedrosala
17.06.2015 11:47, aktualizacja: 17.06.2015 12:57

Jak podane ABI Research, pod koniec 2015 roku na świecie będzie 1,37 mld użytkowników sieci LTE. To ponad dwukrotnie więcej niż w 2014 roku.

Na koniec 2014 roku liczba użytkowników sieci LTE na świecie wyniosła 650 mln. Na koniec 2015 roku ta liczba ma wzrosnąć do 1,37 mld, z kolei do 2020 roku użytkowników LTE na świecie ma być 3,5 mld. Z kolei sieć 2G powoli wygasa i już planowane jest pierwsze jej kompletne wyłączenie, o czym piszemy poniżej.

Zarówno Amerykanie, jak i Azjaci na czele z Singapurem, stawiają na małe stacje bazowe, wielkości 1/8 tradycyjnych nadajników, które są gęsto rozlokowane. Dzięki temu stacje są mniej obciążone i są w stanie wydajniej obsłużyć podłączonych do nich klientów.

Infrastruktura sieci LTE na świecie ma rozrastać się o 10 proc. w skali roku. W rozwój sieci mocno inwestują amerykańscy operatorzy. Verizon *rozbudowuje swoją sieć we współpracy z Ericssonem, z kolei *T-Mobile robi to w parze z Nokia Networks. Co ciekawe, podczas Huawei Innovation Day 2015 w Monachium omawiano prace trwające nad budową i wprowadzeniem sieci 5G. Głównym zamysłem tego kroku są prognozy dotyczące informacji czy danych przechowywanych w chmurach internetowych. Spodziewa się bardzo szybkiego wzrostu ilości tychże danych, przez co sieci LTE/4G mogą okazać się za mało wydajne. Prawdopodobnie pierwsze doniesienia o sprawnej pracy sieci 5G dotrą do nas z Azji, ale Niemcy - a szczególnie Deutsche Telekom - również już coraz poważniej przyglądają się temu tematowi.

Jak wspomniałem, wraz z rozwojem i inwestowaniem w sieci o szybszym transerze, planuje się odejście od obsługi standardu 2G. W ten sposób w kwietniu 2017 roku główni operatorzy na rynku Singapuru przestaną świadczyć usługi w oparciu o sieć 2G.

Trzej poważni gracze - M1, Singtel i StarHub - wydali oświadczenie, w którym poinformowali o planowanym wyłączeniu. Jako powód podali ewolucję i silne rozwinięcie sieci 3G i 4G, a także ogromną popularność smartfonów. Dzięki temu sieć 2. powoli staje się bezużyteczna. Łącząc to z doniesieniami marki Huawei na temat 5G możemy już chyba liczyć, że prędko za Singapurem pójdą również inne kraje.

Wraz z oświadczeniem operatorzy zapowiedzieli specjalne kampanie informacyjne, w których będą namawiać mieszkańców kraju do zmiany starych telefonów komórkowycn na nowe smartfony.

Singapur ma jeden z najwyższych wskaźników penetracji telefonii komórkowej i internetu na świecie.

_ SŁK - Wirtualna Polska / Telepolis _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)