Rewelacja! Zamiast okularów ekran z korekcją wady wzroku

Rewelacja! Zamiast okularów ekran z korekcją wady wzroku

Rewelacja! Zamiast okularów ekran z korekcją wady wzroku
Źródło zdjęć: © SXC.hu
31.07.2014 09:24, aktualizacja: 01.08.2014 10:07

Z prototypowego iPoda osoby z dalekowzrocznością mogą korzystać bez okularów korekcyjnych - informuje serwis "BBC News".

Elektroniczne wyświetlacze stały się wszechobecne. Miliony osób muszą zakładać okulary, aby korzystać z tabletu, laptopa czy telefonu komórkowego. Niektóre wady związane z nieregularnym kształtem rogówki bardzo utrudniają dopasowanie okularów czy soczewek kontaktowych. Trudności z korzystaniem z ekranów mogą być przeszkodą w pracy zawodowej.

Aby ułatwić życie użytkownikom urządzeń elektronicznych, naukowcy z University of California w Berkeley wraz z kolegami z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali specjalne oprogramowanie. Modyfikuje ono światło emitowane przez każdy piksel ekranu w sposób pozwalający uzyskać obraz dopasowany do wady wzroku użytkownika. Nałożony na wyświetlacz dodatkowy cienki plastikowy filtr z otworkami poprawia ostrość obrazu. Rozdzielczość i kontrast są znacznie lepsze niż przy dotychczasowych rozwiązaniach mających korygować wady wzroku.

Do kontroli uzyskiwanego obrazu naukowcy wykorzystali cyfrową lustrzankę (DSLR) z ustawieniami naśladującymi osobę z dalekowzrocznością (czyli mającą trudności na przykład z czytaniem gazety). Fotografując wyświetlacz udało się uzyskać ostre obrazy –. przy takich ustawieniach i zwykłym trybie wyświetlania byłyby rozmyte.

Wyniki badań mają zostać zaprezentowane w sierpniu podczas poświęconej grafice komputerowej międzynarodowej konferencji SIGGRAPH w Vancouver. Autorzy myślą o wykorzystaniu podobnych rozwiązań zarówno do uzyskiwania obrazów 2D, jak i 3D.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)