Rene Favaloro w Google Doodle. Wielu Polaków też miało swojego Doodle'a

Rene Favaloro w Google Doodle. Wielu Polaków też miało swojego Doodle'a

Rene Favaloro w Google Doodle. Wielu Polaków też miało swojego Doodle'a
Źródło zdjęć: © WP.PL
12.07.2019 14:37, aktualizacja: 12.07.2019 15:53

Google świętuje dziś 96. urodziny pewnego wybitnego lekarza - Rene Favaloro. Google Doodle to sposób, w jaki firma przypomina nam wybitne nazwiska - zarówno te bardziej, jak i mniej znane. Przygotowaliśmy dla was zestawienie Polaków, którzy pojawili się w ostatnim czasie w Google Doodle.

Google Doodle codziennie świętuje wyjątkowe wydarzenia i urodziny osób, które pomogły milionom. W tym miesiącu świętuje np. 50 rocznicę lądowania człowieka na Księżycu. Dziś w wyszukiwarce Google znajdziemy animację, która ma świętować jednego z najwybitniejszych lekarzy w historii. Gdyby żył, miałby dziś 96 lat. To Rene Favaloro, który zrewolucjonizował medycynę.

Co to jest Google Doodle?

Google Doodle powstało w 1998 roku. Zadebiutowało niemal jednocześnie z wyszukiwarką Google. Doodle to nic innego niż „bazgroł” w języku angielskim. Firma świętuje przy ich pomocy różne ważne wydarzenia, a także rocznice urodzin wybitnych osób. Pierwsza edycja powstała przy okazji amerykańskiego festiwalu Burning Man. Od tamtej pory stworzono ich tysiące.

Google Doodle z 12 lipca. Kim był Rene Favaloro?

Rene Favaloro pochodził z Argentyny. Urodził się w 1923 roku w La Plata na obrzeżach Buenos Aires. Po ukończeniu studiów medycznych został lekarzem i zainteresował się operacjami układu krwionośnego. Później przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozwinął swoje umiejętności. W 1967 roku po raz pierwszy pomyślnie wykonał wyjątkową operację, która dziś jest regularnie przeprowadzana na całym świecie.

Rene Favaloro jako pierwszy w historii wykonał operację pomostowania aortalno-wieńcowego. Głównie znane jest jako tzw. bypassy, czyli sposób pominięcia jednej z tętnic, żeby zapewnić pacjentowi krążenie krwi. Tego typu zabieg jest stosowany w przypadku choroby wieńcowej i pomaga milionom osób na całym świecie. Dziś to dla lekarzy rutynowa operacja, jednak wtedy była niezwykle skomplikowana. W jej trakcie zatrzymywane jest serce.

Polacy w Google Doodle

Obraz
© google

Rene Favaloro to już kolejna wybitna osoba upamiętniona w Google Doodle. W ciągu ostatnich 20 lat powstała ich ogromna ilość, a wśród najważniejszych postaci pojawili się także Polacy. Publikowaliśmy wiele z nich. W czerwcu na stronie głównej Google pojawiła się grafika w hołdzie 185. rocznicy wydania Pana Tadeusza.

Obraz
© google

W 2016 roku informowaliśmy na przykład także o nowym logo Google z okazji naszego Święta Niepodległości. Google Doodle przybrało wtedy biało-czerwone barwy. Takich przypadków było więcej. Wśród ważnych osobistości na stronie Google mogliśmy zobaczyć Stanisława Lema, Fryderyka Chopina, czy Juliusza Słowackiego, a nawet Agnieszkę Osiecką.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)