Rekordowe błyskawice. Takiego zjawiska jeszcze nie było na Ziemi

Rekordowe błyskawice. Takiego zjawiska jeszcze nie było na Ziemi
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Modzelewska

27.06.2020 13:17, aktual.: 27.06.2020 20:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Światowa Organizacja Meteorologiczna informuje o dwóch nowych rekordach błyskawic. Jedna z nich miała ponad 700 km, co można porównać do odległości, którą trzeba pokonać samochodem z Gdańska do Zakopanego. Druga trwała aż 16,73 s, co oznacza, że była dwa razy dłuższa od poprzedniej rekordzistki.

Dwa niesamowite pioruny zostały opisane na łamach "Geophysical Research Letters". Zostały zarejestrowane w Ameryce Południowej. Błyskawica o rekordowej długości ponad 700 km pojawiła się nad południową Brazylią 31 października 2018 r., a błyskawica o niestandardowej długości w Argentynie 4 marca 2019 r.

Rekordowe błyskawice

- To niesamowite rekordy [...]. Ekstrema środowiskowe to żywy przykład tego, do czego zdolna jest natura, a także pokaz postępów naukowych umożliwiających takie pomiary. Niewykluczone, że istnieją jeszcze większe ekstrema i że będziemy w stanie je obserwować w miarę postępów technologii detekcji - poinformował prof. Randall Cerveny.

Nowy rekord długości błyskawicy jest naprawdę niesamowity, zwłaszcza, że poprzednia "rekordzistka" mierzyła zaledwie 321 km i rozświetliła niebo nad Oklahomą 20 czerwca 2007 r. Z kolei wcześniejszy rekordowy piorun, który uznawano za najdłużej trwający to błyskawica, która pojawiła się 30 sierpnia 2012 r. nad regionem francuskim Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Trwała 7,74 s.

Dokładne pomiary

Pomiar długości oraz innych parametrów błyskawic jest możliwy za sprawą nowoczesnych technologii. W najnowszych badaniach wykorzystano dane satelitarne pochodzące z Geostationary Lightning Mappers (GLM). Pozwalają one na dokładniejszą obserwację i badanie megabłyskawic.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (78)
Zobacz także