Rekordowa Opera
07.12.2009 10:30, aktual.: 07.12.2009 11:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W ciągu siedmiu dni od opublikowania przez Operę Software swojej przeglądarki internetowej o numerze 10.10 program pobrany został 12,5 mln razy. Zdaniem producenta jest to absolutny rekord - żadne w wcześniejszych wydań Opery nie cieszyło się taką popularnością w pierwszym tygodniu po udostępnieniu.
Opera 10.1. została udostępniona 23 listopada br. i do końca miesiąca pobrano ją 12,5 mln razy. Jak przekonuje producent, jest to 25-procentowy wzrost w porównaniu z wynikiem, jaki odnotowała poprzednia pełna wersja programu, Opera 10 wydana we wrześniu br.
Jon von Tetzchner, prezes Opera Software, nie kryje entuzjazmu: _ "Dzięki tak znaczącej liczbie pobrań jestem przekonany, że naprawdę trafiliśmy w oczekiwania społeczności użytkowników Internetu. Opera 10.10 jest bardziej fascynująca od strony wizualnej, a mówiąc językiem technologii: podąża tam, gdzie nie była dotąd żadna przeglądarka." _
Siłą napędową przeglądarki wydaje się być zintegrowany z nią moduł Unite, który pojawił się początkowo w wersji 1. beta, by zniknąć z kolejnych wydań (testowych i finalnego) i pojawić się z powrotem w edycjach 10.10. Dodatek ten zmienia Operę w serwer internetowy, umożliwiający udostępnienie znajomym plików przez Internet. J. von Tetzchner jest przekonany, że "z czasem siła Opery Unite zdoła wymazać dotychczasowe przesądy dotyczące przeglądania i udostępniania informacji w sieci."
Z danych przedstawionych przez Opera Software wynika, że z przeglądarki korzysta obecnie ok. 4. mln osób na świecie (mowa o wydaniu przeglądarki dla komputerów).
Rośnie też popularność edycji programu na telefony komórkowe Opera Mini - tylko w październiku przybyło 1. % użytkowników aplikacji.
Przy okazji premiery Opery 1. zadaliśmy czytelnikom IDG.pl i PCWorld.pl pytanie, jak oceniają szanse przeglądarki w starciu z konkurencją. W gronie uczestników ankiety najczęściej padała odpowiedź, iż Opera pozostanie "tą trzecią" przeglądarką (za Firefoksem i Internet Explorerem). Wielu internautów wierzy jednak, że aplikacja ta w końcu prześcignie obu głównych rywali - ta odpowiedź okazała się drugą pod względem popularności.
Czy dane przedstawione przez Opera Software dają powody, by tak sądzić?