Red Dot: wybrano najpiękniejsze urządzenia na świecie!

Red Dot: wybrano najpiękniejsze urządzenia na świecie!
Źródło zdjęć: © reddot

Już kolejny rok z rządu przyznano nagrody „Red Dot: product design”. Ponad 1200 projektantów, dziennikarzy i ludzi biznesu zjechało na uroczystą galę w Essen, na której wyróżniono 60 produktów charakteryzujących się najlepszym designem. Spośród nich wybraliśmy nagrodzony sprzęt gospodarstwa domowego, który może poszczycić się mianem „najpiękniejszych produktów na rynku” .

Już kolejny rok z rządu przyznano nagrody „Red Dot: product design”. Ponad 1200 ludzi ze świata designu, mediów i biznesu zjechało na uroczystą galę w Essen, na której wyróżniono 60 produktów charakteryzujących się najlepszym designem. Spośród nich wybraliśmy nagrodzony sprzęt gospodarstwa domowego, którego projektanci mogą poszczycić się mianem twórców „najpiękniejszych produktów na rynku” .

1 / 11

Blow

Obraz
© reddot

Producent: Cordivari S.r.l. Projekt: Studio Massaud (Jean-Marie Massaud) Zazwyczaj w grzejnikach cenimy wyłącznie wartość użytkową, natomiast ich wzornictwo jest dla nas mało istotne. Projektant Jean-Marie Massaud postanowił to zmienić, wyciągając grzejniki z ciemnych kątów naszych pokoi i umieszczając je w ich centralnym punkcie. „Blow” charakteryzuje się nietypowym designem – wykonany jest z odpowiednio pofalowanej stali nierdzewnej, której powierzchnia odbijać ma zniekształcony obraz pomieszczenia w którym się znajduje. Ważna jest tu symbolika – wygląd grzejnika ma budzić skojarzenia z falą ciepła. Jurorzy tłumaczyli, że projektantowi udało się zmienić niezbyt atrakcyjny element niezbędnego wyposażenia w ozdobę mieszkania, tworząc w ten sposób „interaktywną rzeźbę” i „koncept, przełamujący nawyki odbiorcy”.

2 / 11

Amica ZEN

Obraz
© reddot

Producent: Amica Wronki S.A. Projekt: Code Architecture & Design Co. Ltd. (Michał Biernacki) Polacy w tym roku zdobyli aż 7 wyróżnień Red Dot, ale po raz pierwszy udało się zdobyć najważniejsze z nich – prestiżową nagrodę „Best of The Best”. Dokonała tego pracownia Code Design pod przewodnictwem Michała Biernackiego, nagrodzona za piekarnik zaprojektowany dla marki Amica. Charakteryzuje się on minimalistycznym designem – front wykonany jest z matowego szkła w kolorze białym lub czarnym, a jego uchwyt z naturalnego drewna. Pełną kontrolę ustawień pracy urządzenia zapewniają wyłącznie dwie gałki, więc ascetycznej formy nie burzą żadne migające diody, ani wyświetlacze LCD. Jurorzy konkursu podkreślali, że właśnie spokojne i harmonijne połączenie odpowiednich materiałów zapewniło pracowni Code Design nagrodę „Best of The Best”.

3 / 11

Firephant

Obraz
© reddot

Producent: GPBM Nordic Projekt: Firephant (Lars Wettre, Jonas Forsman) Chociaż gaśnice często są standardowym wyposażeniem budynków użytkowych, rzadko zwracamy na nie uwagę - nawet jeśli są w zasięgu naszego wzroku. Ich zadaniem jest wyłącznie gaszenie pożarów, a ich wygląd dla wielu z nas jest całkowicie nieistotny. Zmienić to chcą projektanci Lars Wettre i Jonas Forsman – ich Firephant to całkowicie użyteczna gaśnica o charakterystycznym wyglądzie, inspirowanym budową trąby słonia. Jej zaletą ma być prędkość, w jakiej może być gotowa do użycia w razie zagrożenia pożarowego oraz solidny uchwyt, ułatwiający komfortowe trzymanie urządzenia w stresującej sytuacji. Natomiast dzięki estetycznemu wyglądowi może być śmiało eksponowana w dobrze widocznym miejscu, co ułatwi dostrzeżenie jej w wypadku ewentualnego pożaru.

4 / 11

C SEED 201 Outdoor TV

Obraz
© reddot

Producent: C SEED Entertainment Systems GmbH Projekt: Porsche Design Studio (Roland Heiler) Jasne światło dzienne zazwyczaj jest wrogiem telewizji, jednak nie w przypadku panelu LED firmy C SEED Entertainment Systems GmbH, który dzięki ultra wysokiemu kontrastowi przeznaczony jest właśnie do oglądania na świeżym powietrzu. Cała konstrukcja spoczywa pod ziemią, skąd w 15 sekund od włączenia unosi się, rozkładając 7 paneli LED, tworzących ekran o powierzchni 11 metrów kwadratowych. Jurorzy podkreślali funkcjonalność i dopracowanie wszystkich elementów konstrukcyjnych projektu pracowni Porsche Design Studio.

5 / 11

CONUS

Obraz
© reddot

Producent: Trepol Norden A/S Projekt: VE2 Nazwa tego wyciągu kuchennego wzięła się od angielskiego słowa „cone” („stożek”) - wystarczy jeden rzut oka na zdjęcie obok, aby zrozumieć dlaczego. Projektanci ze studia VE2 postawili na mocne, proste linie charakterystyczne dla duńskiego designu. Jurorzy podkreślali kreatywne nawiązania autorów do wzornictwa przemysłowego sprzed lat, zwracali także uwagę na prosty w użyciu, minimalistyczny panel sterujący, idealnie łączący się z pozostałymi elementami wykończenia.

6 / 11

Husqvarna Rider Battery

Obraz
© reddot

Producent: Husqvarna Projekt: Rajinder Mehra, Peter Wockatz, Torbjorn Almqvist Koszenie trawnika nie musi być żmudną czynnością, co udowadnia nagrodzony traktor ogrodowy marki Husqvarna. Charakteryzuje się on wyjątkową elastycznością jak na kosiarki samojezdne, co ma pozwolić nam dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków ogrodu, a także umożliwić koszenie terenu o dużym nachyleniu. Kosiarka jest zasilana na baterię, co pozwoli nie tylko obniżyć koszty użytkowania, ale także ma zdecydowanie zmniejszać hałas wydawany w trakcie pracy urządzenia. Kosiarkę zaprojektowali szwedzcy projektanci wewnętrzni firmy Husqvarna - Rajinder Mehra, Peter Wockatz oraz Torbjorn Almqvist.

7 / 11

UNO

Obraz
© reddot

Producent: Delica AG Projekt: 2ND WEST | design for public (Michael Thurnherr, Manuel Gamper, Dominic Sturm) Ekspres do kawy wykonany dla Szwajcarskiego producenta Delica AG urzekł jurorów prostotą wykonania. Urządzenie charakteryzuje się niewielkimi wymiarami – jest jednym z najwęższych na świecie ekspresów kapsułkowych. Całość budowy sprawia wrażenie jednolitej bryły, a do sterowania pracą ekspresu przeznaczono wyłącznie jeden przycisk. Projektanci ze studia 2ND WEST|design for public na szczęście nie zapomnieli o funkcjonalności, więc również parametry techniczne UNO ustalone zostały według najwyższych szwajcarskich standardów – czas nagrzewania wynosi zaledwie 15 sekund. Urządzenie, zgodnie z aktualnymi trendami, ma być wyjątkowo energooszczędne.

8 / 11

Kaasa

Obraz
© reddot

Producent: Iittala Group Oy Ab Projekt: Ilkka Suppanen W dawnych czasach ogniska spełniały centralną rolę w życiu społeczności, a dziś ich rola ograniczona jest głównie do sporadycznych spotkań towarzyskich w trakcie lata. Projektant Ilkka Suppanen postanowił przenieść symbolikę pierwotnej funkcji ognia w domowe zacisze, tworząc produkt będący jednocześnie źródłem światła i ciepła. Płomień umieszczany jest na stalowej podstawie, otoczonej przez warstwę ognioodpornego szkła. Uzasadniając wręczenie nagrody, jurorzy argumentowali, że projektantowi udało się „przetłumaczyć tradycyjny motyw ognia na język współczesnego wystroju wnętrz”.

9 / 11

Bosch BGL35Move

Obraz
© reddot

Producent: Robert Bosch Hausgerate GmbH Projekt: Helmut Kaiser, Jorg Schroter Funkcjonalność jest najważniejszą cechą odkurzaczy i właśnie szczególny nacisk na łatwość użytkowania sprawił, że Bosch został laureatem nagrody red dot. Odkurzacz serii BGL35Move wyróżnia się ruchomym przyłączem na korpusie, dzięki któremu rura ssąca może obracać się w zakresie 360 stopni, dając użytkownikowi niespotykaną swobodę pracy. To, w połączeniu dużymi kolami, ma nam dawać możliwość nawet gwałtownego skręcania bez strachu o uszkodzenie urządzenia.

10 / 11

Philips Sonicare DiamondClean HX9382

Obraz
© reddot

Producent: Royal Philips Electronics Projekt: Philips Design Consumer Lifestyle Team Jurorzy docenili wygodę i funkcjonalność szczoteczki do zębów Philipsa, zwracając także uwagę na przywiązanie projektantów do detali usprawniających korzystanie z urządzenia. HX9382 rozpoczyna automatycznie ładowanie baterii zaraz po odłożeniu jej do szklanego kubka, a w trakcie podróży możemy ładować baterie podłączając etui na szczoteczkę do źródła zasilania przy pomocy kabla USB. Umożliwia to ładowanie urządzenia przy pomocy np. laptopa. Uchwyt idealnie pasuje do dłoni, natomiast sama końcówka czyszcząca ma właściwości polerujące.

11 / 11

EzyStove

Obraz
© reddot

Producent: Ergonomidesign AB Projekt: Ergonomidesign EzyStove szwedzkiego producenta Ergonomidesign, pokazuje, że nie wszystkie nagrodzone sprzęty muszą wpisywać się w trend reklamowany hasłem „technologia jutra już dziś”. Kiedy u nas dominują kuchnie elektryczne lub gazowe, w Afryce ciągle posiłki gotuje się na ogniskach lub piecach na drewno opałowe. Mając to na względzie, projektanci EzyStove stworzyli piec, dzięki któremu można zmniejszyć ilość potrzebnego do zagrzania potrawy drewna o blisko 40%, co ma niebagatelne znaczenie, biorąc pod uwagę kurczące się zapasy tego surowca w tym regionie. Dodatkowo, EzyStove jest zdecydowanie bardziej bezpieczny dla użytkownika niż aktualnie stosowane tam metody.

designgadżetyamica

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)