Recesja sprzyja Linuxowi

Recesja sprzyja Linuxowi

17.03.2009 14:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W lutym bieżącego roku firma IDC opracowała na zlecenie Novella raport opisujący zainteresowanie systemami serwerowymi działającymi na bazie Linuksa. W badaniu uwzględniono opinie ponad 300 informatyków odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji o zakupach systemów operacyjnych, a pracujących w firmach zatrudniających ponad 100 osób. 55 procent eksploatowało na serwerach system Linux, 39 procent – Unix, natomiast 97 procent używało serwerów z systemem Windows. Z wynikami można zapoznać się, pobierając końcowe opracowanie ze strony WWW Novella.

Osoby indagowane przez IDC twierdziły, że światowa recesja skłania ich do wdrażania Linuksa jako platformy dla firmowych systemów komputerowych: taką deklarację złożyła połowa ankietowanych szefów informatyki. Ponad 7. procent respondentów twierdziła, że poważnie rozważa wdrożenie Linuksa na serwerach w bieżącym roku lub już podjęli taką decyzję, a 68 procent zamierza zainstalować Pingwina na stacjach roboczych. 49 procent przewiduje, że w ciągu pięciu lat Linux stanie się ich podstawową platformą serwerową.

Obraz

Największego przyrostu instalacji Linuksa należy się spodziewać w regionie Azji i Pacyfiku; tam 73 procent respondentów deklaruje przyspieszenie jego wdrażania na serwerach, a 70 procent na komputerach osobistych. Co ciekawe, największe zainteresowanie Linuksem stwierdzono w branży handlowej: 63 procent ankietowanych planuje przyspieszenie wdrażanie go na komputerach osobistych, a 69 procent – na serwerach.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)