Ranking najmniej zasobożernych antywirusów

Ranking najmniej zasobożernych antywirusów
Źródło zdjęć: © chip.pl

20.12.2011 09:44, aktual.: 20.12.2011 14:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

AV-Comparatives, niezależna agencja badawcza zajmująca się testowaniem aplikacji antywirusowych, sprawdziła które z najpopularniejszych programów ochronnych są najmniej zasobożerne i które wywierają najmniejszy wpływ na wydajność komputera.

AV-Comparatives od lat testuje rozwiązania antywirusowe zarówno pod względem skuteczności, jak i wydajności. Ostatni test tej organizacji miał na celu zbadanie wpływu oprogramowania antywirusowego na prędkość działania systemu operacyjnego i uruchamiania poszczególnych procesów. AV-Comparatives poddała temu testowi dwadzieścia najpopularniejszych aplikacji antywirusowych, w tym rozwiązania takich firm jak Avira, Eset, McAfee, Kaspersky czy Sophos.

Podczas testu specjaliści z AV-Comparatives zmierzyli czas, jaki komputer z oprogramowaniem antywirusowym potrzebuje na kopiowanie i archiwizację plików, ich szyfrowanie, instalację i usuwanie aplikacji, a także uruchamianie programu i pobieranie plików z sieci. Uzyskane wyniki porównano z tymi, jakie uzyskuje komputer, na którym zainstalowano wyłącznie system operacyjny. W teście uwzględniono wyniki niezależnego narzędzia testującego PC Mark 7 Professional Testing Suite.

Według AV-Comparatives dwie najszybsze aplikacje antywirusowe na rynku to obecnie Eset NOD32 Antivirus 5 oraz K7 Antivirus Plus 11.1. Wyniki testów AV-Comparatives dostępne są na tej stronie (pdf). W czołówce znalazły się także programy antywirusowe Symanteca, Avasta oraz F-Secure.

Test został przeprowadzony na komputerach z procesorem Intel Core i5 2,6. GHz z 4 GB pamięci RAM i dyskami twardymi SATAII. Na wszystkich maszynach zainstalowano 64-bitowy system Windows 7 Professional SP1, a następnie rozwiązania antywirusowe poszczególnych producentów. Przy badaniu czasu reakcji uwzględniono procesy optymalizacyjne i technologię tzw. fingerprintingu (pomijanie przy kolejnym skanowaniu sprawdzonych wcześniej plików).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)