Rakiety SpaceX latają z oprogramowaniem, które można znaleźć w telefonach z Androidem

Rakiety SpaceX latają z oprogramowaniem, które można znaleźć w telefonach z Androidem15.06.2020 08:48
Rakiety SpaceX latają z oprogramowaniem, które można znaleźć w telefonach z Androidem
Źródło zdjęć: © , Credit line: JOEY ROULETTE / Reuters / Forum

Pakiety oprogramowania, które SpaceX wykorzystuje w swoich rakietach Falcon, kapsułach Dragon i satelitach Starlink, są bliskimi kuzynami programów, wykorzystywanych w komputerach czy telefonach.

Astronauci NASA, Bob Behnken i Doug Hurley, korzystali z podstawowych funkcji przeglądarki Google Chrome za każdym razem, gdy dotykali ekranów kontrolujących kapsułę Dragon Crew. Wszystkie rakiety i satelity SpaceX wykorzystuje specjalną odmianę systemu operacyjnego Linux, obsługującego miliardy telefonów z systemem Android.

W trakcie Reddit AMA programiści SpaceX zdradzili kilka szczegółów na temat oprogramowania stosowanego przez firmę Elona Muska. Ma ono bardzo ważną rolę, bo to dzięki niemu można kontrolować wszystkie aspekty podróży w kosmos. Przykładowo oprogramowanie pozwala na uruchomienie awaryjnego postępowania w przypadku wybuchu rakiety Falcon.

SpaceX i Chromium

Sofian Hnaide, jeden z programistów SpaceX przekazał, że firma korzysta z Chromium, otwartego projektu przeglądarki internetowej.

Zobacz też: NASA: Mars 2020 poleci uzbrojony w laser o dużej mocy.

- Podobały nam się wszystkie nowoczesne funkcje, które są dostarczane z gotowymi przeglądarkami - powiedział Hnaide podczas AMA, dodając, że Chromium dał SpaceX dostęp do wielu programistów, którzy już znają się na technologii.

Oznacza to, że aplikacja internetowa napisana w HTML i JavaScript, podobnie jak miliony stron internetowych, pokazuje astronautom to, co muszą zobaczyć. Dodatkowo interpretuje ich kliknięcia w ekran.

Nowoczesne podejście do lotów w kosmos

Ekrany dotykowe są przykładem zmodernizowanego podejścia SpaceX do komputerów, ale kapsuła Dragon ma również bardziej tradycyjne przyciski sprzętowe do krytycznych działań, takich jak chociażby reagowanie na pożar kabiny.

Interfejs oparty na Chromium łączy się z oprogramowaniem do sterowania pojazdem napisanym w języku C ++ i działającym w systemie operacyjnym Linux. SpaceX utrzymuje swój własny wariant Linuksa, który jest bliskim kuzynem wersji działającej na każdym telefonie z Androidem. Firma regularnie dokonuje aktualizacji, aby uniknąć potencjalnych problemów z obsługą Starlink, Crew Dragon czy rakiet Falcon.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)