Rakieta nowej generacji. Media: Pakistan przeprowadził udane testy [Zobacz wideo]
Pakistan przeprowadził testy rakiety balistycznej średniego zasięgu Shaheen III - poinformowały lokalne media. Broń posiada zdolność przenoszenia ładunków nuklearnych na dystansie do 2 750 kilometrów i jest odpowiedzią na indyjską rakietę Agni III.
Media w Pakistanie poinformowały o udanym testowym wystrzeleniu rakiety Shaheen III, która jest przedstawiana jako najbardziej rozwinięty i zaawansowany system uderzenia balistycznego opracowywany obecnie przez to państwo. Do próby doszło 20 stycznia 2020 roku.
Pakistańska gazeta codzienna "Dawn" przytacza wypowiedź szefa połączonych sztabów pakistańskich sił zbrojnych, gen. Nadeema Razy, który był obecny podczas środowych testów. - Pragniemy pokojowej koegzystencji w regionie. Strategiczne możliwości rakiety mogą przyczynić się do powstrzymywania agresji ze strony wroga i zagwarantowania suwerenności Pakistanowi - oświadczył. Wideo z wydarzenia można zobaczyć poniżej.
Lokalne media przypominają, że rakieta trzeciej generacji ma być bronią o największym zasięgu spośród wszystkich dotychczas ujawnionych systemów bojowych tamtejszych sił zbrojnych. "Dawn" dodaje, że ma posiadać ona zdolność przenoszenia ładunków nuklearnych na dystansie do 2 750 km. Oznacza to, że może ona dotrzeć do indyjskich wysp (Andanamy i Nikobary) we wschodniej części Oceanu Indyjskiego.
Zobacz: NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu [Wideo]
Dla porównania, poprzedni model rakiety o nazwie Shaheen II dysponuje zasięgiem skutecznego rażenia do 2 500 kilometrów.
Rakieta nowej generacji. W Pakistanie trwają prace
Prace nad trzecią generacją systemu Shaheen trwają od wielu lat. Choć broń testowana jest od 2015 roku, nadal nie została włączona do służby. Jak twierdzi rzecznik pakistańskich sił zbrojnych, najnowszy test miał pozwolić na sprawdzenie zastosowanych nowych rozwiązań i technicznych parametrów systemu.
Shaheen III to odpowiedź na indyjski projekt Agni III, którego celem jest stworzenie rakiety o zasięgu 3-5 tys. kilometrów. Dziennik "Dawn" przypomniał, że w zeszłym roku Indie przeprowadziły siedemnaście testów rakiet balistycznych, podczas gdy Pakistan jedynie dwa.
Przypomnijmy, że oba kraje od długiego czasu toczą spór o Kaszmir. W lutym 2019 r., myśliwce obu państw starły się w powietrzu nad umowną granicą w tamtejszym regionie. Pakistan zestrzelił wtedy indyjski samolot, którego pilot trafił do niewoli. Został z niej zwolniony po kilku dniach.