Rails Girls - dziewczyny też mogą programować

Rails Girls - dziewczyny też mogą programować

Rails Girls - dziewczyny też mogą programować
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
11.03.2014 09:54

Programista to zawód kojarzony głównie z noszącymi flanelowe koszule młodzieńcami, którzy szurając kapciami przemierzają korytarze korporacji. Tymczasem, jest to okropny stereotyp. W IT nie tylko pełno jest przebojowych facetów, ale nie brakuje też kobiet. To właśnie dla płci pięknej skierowane są warsztaty z programowania Rail Girls.

Co to jest Rails Girls?
Rails Girls Youth to całodniowe, darmowe, niebanalne warsztaty programowania dla nastolatek. Skierowane są do dziewczyn, dla których kodowanie to zagadka a chcą się dowiedzieć jak powstają aplikacje typu Facebook czy Plotek. Warszaty to idealna okazja aby wejść w świat technologii, wypróbować narzędzia do tworzenia aplikacji internetowych a także poznać możliwości i perspektywy związane z pracą w IT. Uczestniczkom przez cały dzień towarzyszą profesjonalni programiści i programistki, przeprowadzając krok po kroku przez przygotowany specjalnie na tą okazję samouczek. Pod koniec dnia dziewczyny mogą się pochwalić swoją pierwszą aplikacją webową. Dodatkowo, w przerwach warsztatów, specjalni goście z branży internetowej dzielą się swoimi doświadczeniami i inspirującymi historiami w formie 5-minutowych prezentacji.

Inicjatywa Rails Girls powstała w Finlandii w 201. roku i od tego czasu odbyło się ponad 140 warsztatów na całym świecie, w których organizację angażują się najlepsi programiści i firmy IT. W Polsce to wydarzenie cieszy się wyjątkową popularnością. W tym roku, Rails Girls Warszawa (luty 2014) otrzymała rekordową liczbę zgłoszeń - 26 chętnych na 1 miejsce.

Kto jest organizatorem?
Organizatorem krakowskiego wydarzenia jest WebMuses: krakowska społeczność zafascynowana branżą IT, uwielbiająca się dzielić wiedzą, umiejętnościami i pozytywną energią. Działania WebMuses skierowane są przede wszystkim do kobiet. Celem inicjatywy jest edukacja i promocja w zakresie nowych technologii; uświadomienie możliwości, po jakie mogą sięgać kobiety; promowanie postaw przedsiębiorczych; motywowanie do działań, rozwoju i współpracy społeczności IT. Wszelkie działania WebMuses (warsztaty, mini-konferencje, grupy robocze) spotykają się z ogromnym zainteresowaniem kobiet w różnym wieku i z różnym doświadczeniem zawodowym - wejściówki na warsztaty potrafią rozejść się w 3 minuty. Liczne zdjęcia i relacje można obejrzeć pod adresem facebook.com/webmuses.

Kto może być uczestnikiem?
Tym razem inicjatorzy uznali za wartościowe, aby nakierować działania na młodszą grupę odbiorców. Na Rails Girls Youth zapraszają dziewczyny w wieku 1. - 19 lat, które dopiero szukają swojego miejsca w karierze zawodowej lub stoją przed trudnym wyborem kierunku studiów. Każda dziewczyna, nawet totalnie "zielona" z informatyki, może wziąć udział i przekonać się, że kodowanie jest łatwiejsze, niż się wydaje.

Jak wziąć udział?
Wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny, który będzie można znaleźć na stronie WebMuses i Rails Girls Krakow od 1. do 23 marca. Spośród zgłoszeń organizatorzy wyłonią 50 uczestniczek, które ich zdaniem będą najbardziej zmotywowane do wzięcia udziału w warsztatach.

Więcej informacji o tym, jak można zgłaszać chęć uczestnictwa lub pomoc sponsorską, znaleźć można pod adresami: http://railsgirls.com/krakow, www.facebook.com/RailsGirlsKrakow

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)