Rafy koralowe mogą zniknąć całkowicie z powierzchni Ziemi do 2100 roku
Pesymistyczne prognozy przewidują, że ocieplenie oceanów, a także wzrost mórz, mogą mieć niszczycielski wpływ na rafy koralowe. Te ekosystemy są niezwykle potrzebne setkom ryb i innym gatunkom morskim.
19.02.2020 21:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Naukowcy przewidują, że 70–90 procent raf koralowych, które zniknie w ciągu następnych 20 lat w wyniku zmian klimatu i zanieczyszczenia.
Nowe badania sugerują także, że projekty odbudowy raf koralowych staną przed poważnymi wyzwaniami. Niektóre grupy badaczy próbują zahamować ten spadek poprzez przeszczepienie żywych koralowców hodowanych w laboratorium na umierające rafy, ale najnowsza analiza sugeruje, że mimo takich działań, do 2100 roku koralowce mogą zniknąć całkowicie.
Globalne ocieplenie nie oszczędzi raf koralowych
W nowym badaniu biogeografka Renee Setter i jej koledzy wykonali symulację stanu środowiska oceanicznego, w których obecnie istnieją rafy koralowe. Zrobiono to na podstawie prognoz temperatury powierzchni morza, zakwaszenia oceanów, energii fal, zanieczyszczenia i praktyk połowowych.
Wyniki pokazują także, że koralowce są najbardziej podatne na zmiany w wynikające z emisji gazów cieplarnianych spowodowanych przez człowieka.
Zatrzymują one ciepło w atmosferze, zwiększając globalne temperatury powierzchni i oceanów. Dodatkowo kiedy dwutlenek węgla miesza się z wodą oceaniczną, powstałe reakcje chemiczne powodują, że woda jest bardziej kwaśna.
Połączenie tych dwóch czynników już teraz zagraża rafom koralowym na całym świecie, powodując, że podlegają one zjawisku bielenia.
Źródło: nbcnews.com, psych.org