Trwa ładowanie...
d3ffz9w

Rafy koralowe mogą zniknąć całkowicie z powierzchni Ziemi do 2100 roku

Pesymistyczne prognozy przewidują, że ocieplenie oceanów, a także wzrost mórz, mogą mieć niszczycielski wpływ na rafy koralowe. Te ekosystemy są niezwykle potrzebne setkom ryb i innym gatunkom morskim.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rafy koralowe czeka smutny los. Odpowiada za to ludzka działalność.
Rafy koralowe czeka smutny los. Odpowiada za to ludzka działalność. (Shutterstock.com)
d3ffz9w

Naukowcy przewidują, że 70–90 procent raf koralowych, które zniknie w ciągu następnych 20 lat w wyniku zmian klimatu i zanieczyszczenia.

Nowe badania sugerują także, że projekty odbudowy raf koralowych staną przed poważnymi wyzwaniami. Niektóre grupy badaczy próbują zahamować ten spadek poprzez przeszczepienie żywych koralowców hodowanych w laboratorium na umierające rafy, ale najnowsza analiza sugeruje, że mimo takich działań, do 2100 roku koralowce mogą zniknąć całkowicie.

Globalne ocieplenie nie oszczędzi raf koralowych

W nowym badaniu biogeografka Renee Setter i jej koledzy wykonali symulację stanu środowiska oceanicznego, w których obecnie istnieją rafy koralowe. Zrobiono to na podstawie prognoz temperatury powierzchni morza, zakwaszenia oceanów, energii fal, zanieczyszczenia i praktyk połowowych.

d3ffz9w

Wyniki pokazują także, że koralowce są najbardziej podatne na zmiany w wynikające z emisji gazów cieplarnianych spowodowanych przez człowieka.

Zatrzymują one ciepło w atmosferze, zwiększając globalne temperatury powierzchni i oceanów. Dodatkowo kiedy dwutlenek węgla miesza się z wodą oceaniczną, powstałe reakcje chemiczne powodują, że woda jest bardziej kwaśna.

Połączenie tych dwóch czynników już teraz zagraża rafom koralowym na całym świecie, powodując, że podlegają one zjawisku bielenia.

Źródło: nbcnews.com, psych.org

d3ffz9w

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d3ffz9w

d3ffz9w