Radzieckie bazy atomowe w Polsce. O jednej z nich wiedziało zaledwie 12 osób w Polsce

Do dziś nie wiadomo, czy składowano w nich nuklearne głowice. Na temat radzieckich baz atomowych w Polsce krążą legendy. Polski naukowiec postanowił niektóre sprawy wyjaśnić.

Radzieckie bazy atomowe w Polsce. O jednej z nich wiedziało zaledwie 12 osób w Polsce
Źródło zdjęć: © Youtube.com | Krzysztof Dymczyk
Adam Bednarek

"Naukowiec dr Grzegorz Kiarszys przeprowadził po raz pierwszy analizy odtajnionych materiałów dotyczących lokalizacji baz atomowych w Polsce" - informuje serwis "Nauka w Polsce".

Na terenie Polski w 1969 roku powstały trzy duże składy broni atomowej - w Templewie (woj. lubuskie), Brzeźnicy-Kolonii (woj. wielkopolskie) i w Podborsku (woj. zachodniopomorskie). O tej ostatniej - jak przypomina Muzeum Zimnej Wojny- wiedziało zaledwie 12 osób w kraju. Polski archeolog, dr Grzegorz Kiarszys, wykorzystując nie tylko satelitarne obrazy zebrane przez CIA, ale także lotnicze skanowanie laserowe, postanowił dokładnie przebadać radzieckie bazy.

W zdobywaniu informacji pomogły też… media społecznościowe. Byli żołnierze wrzucali zdjęcia sprzed lat, które uwieczniły służbę w Polsce. Z materiałów wynika, że w bazach stacjonowały całe rodziny. Nie brakowało w nich przedszkoli, ogródków warzywnych czy nawet zwierząt mieszkających w szopach.

O tym, że w bazach mieszkali zwykli ludzie, świadczy też analiza materiałów, które zostały zebrane dzięki lotniczemu skanowaniu laserowemu.

"Widać na przykład, że żołnierze starali się unikać wysiłku i omijali wzgórza i pagórki. Ścieżki czasami prowadzą do zamaskowanych posterunków obserwacyjnych i rowów strzeleckich" - opowiada PAP Kiarszys.

Powstaje pytanie, czy na terenie radzieckich baz w Polsce składowano nuklearne głowice. Sugerował to jeden z generałów. Polski naukowiec wraz z zespołem zmierzył promieniowanie jonizujące (za pomocą licznika Geigera) w schronach, w których miały znajdować się głowice nuklearne. Nie było podwyższone, ale to nie musi oznaczać, że głowic w nich nie było. Niewykluczone, że ochrona radiologiczna stała na wysokim poziomie.

Pełne wyniki badań zostaną opublikowane w 2019 roku. Jak przypomina PAP, bazy w Templewie i Brzeźnicy-Kolonii zachowały się do naszych czasów w bardzo złym stanie. Schrony bazy w Podborsku to dziś Muzeum Zimnej Wojny.

Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (96)