Radzieckie bazy atomowe w Polsce. O jednej z nich wiedziało zaledwie 12 osób w Polsce

Radzieckie bazy atomowe w Polsce. O jednej z nich wiedziało zaledwie 12 osób w Polsce

Radzieckie bazy atomowe w Polsce. O jednej z nich wiedziało zaledwie 12 osób w Polsce
Źródło zdjęć: © Youtube.com | Krzysztof Dymczyk
Adam Bednarek
08.10.2018 16:21, aktualizacja: 08.10.2018 16:37

Do dziś nie wiadomo, czy składowano w nich nuklearne głowice. Na temat radzieckich baz atomowych w Polsce krążą legendy. Polski naukowiec postanowił niektóre sprawy wyjaśnić.

"Naukowiec dr Grzegorz Kiarszys przeprowadził po raz pierwszy analizy odtajnionych materiałów dotyczących lokalizacji baz atomowych w Polsce" - informuje serwis "Nauka w Polsce".

Na terenie Polski w 1969 roku powstały trzy duże składy broni atomowej - w Templewie (woj. lubuskie), Brzeźnicy-Kolonii (woj. wielkopolskie) i w Podborsku (woj. zachodniopomorskie). O tej ostatniej - jak przypomina Muzeum Zimnej Wojny- wiedziało zaledwie 12 osób w kraju. Polski archeolog, dr Grzegorz Kiarszys, wykorzystując nie tylko satelitarne obrazy zebrane przez CIA, ale także lotnicze skanowanie laserowe, postanowił dokładnie przebadać radzieckie bazy.

W zdobywaniu informacji pomogły też… media społecznościowe. Byli żołnierze wrzucali zdjęcia sprzed lat, które uwieczniły służbę w Polsce. Z materiałów wynika, że w bazach stacjonowały całe rodziny. Nie brakowało w nich przedszkoli, ogródków warzywnych czy nawet zwierząt mieszkających w szopach.

O tym, że w bazach mieszkali zwykli ludzie, świadczy też analiza materiałów, które zostały zebrane dzięki lotniczemu skanowaniu laserowemu.

"Widać na przykład, że żołnierze starali się unikać wysiłku i omijali wzgórza i pagórki. Ścieżki czasami prowadzą do zamaskowanych posterunków obserwacyjnych i rowów strzeleckich" - opowiada PAP Kiarszys.

Powstaje pytanie, czy na terenie radzieckich baz w Polsce składowano nuklearne głowice. Sugerował to jeden z generałów. Polski naukowiec wraz z zespołem zmierzył promieniowanie jonizujące (za pomocą licznika Geigera) w schronach, w których miały znajdować się głowice nuklearne. Nie było podwyższone, ale to nie musi oznaczać, że głowic w nich nie było. Niewykluczone, że ochrona radiologiczna stała na wysokim poziomie.

Pełne wyniki badań zostaną opublikowane w 2019 roku. Jak przypomina PAP, bazy w Templewie i Brzeźnicy-Kolonii zachowały się do naszych czasów w bardzo złym stanie. Schrony bazy w Podborsku to dziś Muzeum Zimnej Wojny.

Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (96)