Qualcomm ma zapłacić prawie miliard Euro za zmowę z Apple

Qualcomm ma zapłacić prawie miliard Euro za zmowę z Apple

Qualcomm ma zapłacić prawie miliard Euro za zmowę z Apple
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Bolesław Breczko
24.01.2018 13:06, aktualizacja: 24.01.2018 13:25

Unia Europejska nałożyła na amerykańskiego producenta mikroprocesorów Qualcomm karę 997 mln euro (4 mld 145 mln PLN). Miał płacić Apple za to, że ten nie będzie używał w iPhone'ach i iPadach procesorów konkurencji.

Wg Komisji Europejskiej Qualcomm płacił Apple "miliardy dolarów" w latach 2011 – 2016 za zapewnienie sobie wyłączności na dostawy mikroprocesorów dla produktów z nadgryzionym jabłkiem.

- Opłaty były robione pod warunkiem, że Apple nie będzie nawet rozpatrywać propozycji konkurentów Qualcomma – mówi Margrethe Vestager, komisarz Komisji Europejskiej ds. konkurencji. – Oznaczało to, monopol Qualcomma na tym rynku. Nikt inny nie mógł się z nimi mierzyć niezależnie od tego jak dobre były ich produkty.
Qualcomm może się teraz odwoływać do wyższych instancji, ale i tak musi zapłacić grzywnę i zmienić swoje działanie, które doprowadziło do ukarania. Decyzja nie ma za to wpływu na Apple.

To już kolejna, dotkliwa kara finansowa dla amerykańskiego producenta mikroprocesorów. Tajwański rząd ukarał w zeszłym roku Qualcomm grzywną w wysokości 773 mln dolarów za naruszenia patentowe. Za podobne praktyki Korea Południowa ukarała Amerykanów karą 853 mln USD. Natomiast w 2015 Chiny nałożyły na nich grzywnę 975 mln dolarów. Procesy o naruszenie patentów toczą się także pomiędzy Qualcommem a Apple.

Wszystko to doprowadziło do spadku notowań giełdowych amerykańskiej spółki i przybliżyło możliwość wrogiego przejęcia przez Qualcomma przez Broadcom LTD za 105 mld dolarów.

źródło: Wall Street Journal

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)