Qualcomm buduje procesor, który potrafi się uczyć

Jak na razie komputery mają ciągle mniejsze możliwości niż ludzki mózg, który dysponuje mocą obliczeniową dziesiątek miliardów neuronów. Ale Qualcomm ma nadzieję dać fory komputerom dzięki nowej architekturze, która wzorowana ma być właśnie na mózgu, i która będzie mogła uczyć się bez konieczności programowania jej.

Qualcomm buduje procesor, który potrafi się uczyć
Źródło zdjęć: © giznet.pl

14.10.2013 | aktual.: 14.10.2013 13:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co prawda systemy uczące się nie są rzeczą nową, systemy inspirowane budową ludzkiego mózgu też już powstawały, jednak Qualcomm zamierza wszystko to zmieścić na jednym procesorze o nazwie Zeroth. Przy okazji prac nad tym procesorem, firma ukuła nawet całkowicie nowe pojęcie –. Neural Processing Unit.

Czym jest więc NPU? W odróżnieniu od tradycyjnego CPU, eksperymentalne procesory z serii Zeroth, poza oczywiście mocą obliczeniową, mają pozwolić na to, by wyposażone w nie urządzenia uzyskały podstawowe zdolności poznawcze. Za to odpowiadać ma właśnie architektura tych procesorów oraz specjalny, wbudowany zestaw narzędzi, który pozwalać będzie na zbieranie bodźców z otoczenia oraz za naukę.

„Ten ‚neuromorficzny’. hardware jest inspirowany przez biologię. To całkowicie odmienna architektura, dzięki której można rozwiązać problemy sprawiające trudności tradycyjnym układom. [Zeroth] naprawdę wykorzystuje fizyczne struktury neuronów – równoległe i rozproszone,” stwierdził CTO Qualcommu Matt Grob. „Nowością jest to, że teraz mamy możliwość zmieścić duże ilości takich struktur na krzemie. (…) Daje to nadzieje na maszyny, które się uczą, i które można będzie programować bez oprogramowania – w taki sam sposób w jaki uczy się dzieci.”

Jak na razie Qualcomm postanowił pochwalić się tymi narzędziami na przykładzie robota, którego nauczono unikać kolorowych płytek, a odwiedzać płytki białe. Po tym, jak robot zapoznał się ze swoim otoczeniem, pracujący w amerykańskiej firmie naukowcy „wytresowali”. go w ten sposób, że wirtualnie chwalili go za odwiedzanie białych płytek. Nie trzeba było długo czekać na to, by robot kursował pomiędzy płytkami które skojarzył z czymś pozytywnym.

Aktualnie w projekcie Zeroth Qualcomm stawia sobie za cel dopracowanie architektury przyszłych NPU i integracja z nimi swoich narzędzi maszynowego ucznia się. Ma to się odbywać w ścisłej współpracy z producentami elektroniki, co pozwolić ma na jak najlepsze dopasowanie układu do potrzeb. Prace nad konkretnymi, produkcyjnymi wersjami Zeroth mają rozpocząć się już w przyszłym roku.

Polecamy w serwisie Giznet.pl: Silk Road uczczone specjalną edycją ecstasy

Źródło artykułu:Giznet.pl
mózgwiadomościprocesory
Komentarze (3)