Dają prąd i ciepło. Nadzwyczajne panele słoneczne o wielu zaletach

Bardzo ciekawe rozwiązanie, ten panel słoneczny zapewni nam prąd oraz ciepło. Jest to propozycja chińskiego SolarMaster. Określa się to jako moduły PVT, co ma związek z anglojęzycznym photovoltaic thermal collectors.

PVT
PVT
Źródło zdjęć: © Getty Images | Mumemories
Marcin Hołowacz

25.01.2022 | aktual.: 24.02.2022 15:36

Nadal względnie mało popularna opcja, czyli panele słoneczne umożliwiające produkowanie prądu, a także ciepła. PVT zawierają w sobie ogniwa fotowoltaiczne, lecz to nie wszystko, ponieważ znalazło się jeszcze miejsce dla cieczy, która odbiera ciepło z paneli.

Panele PVT oraz sposób ich działania

Zastanawiając się nad panelami PVT, warto wziąć pod uwagę fakt, że znajdują się w nich rury, dzięki którym może przepływać ciecz o pozytywnym zastosowaniu. Wspomniana ciecz pozwala na odbieranie ciepła słonecznego, które tak czy inaczej, pada na nasz moduł.

Wiele osób może docenić sytuację, w jakiej dochodzi do ogrzewania wody z instalacji grzewczej, albo na przykład wody użytkowej. Jakby tego było mało, jest jeszcze jedna zaleta, mianowicie fakt, że istotny wzrost temperatury w klasycznych modułach fotowoltaicznych, przekłada się na spadek ich sprawności. Odbieranie ciepła jest w tym sensie dodatkową zaletą, ponieważ pozwala tego uniknąć.

Co warto wiedzieć o PVT od SolarMaster

Prawdziwa żyła złota i temat niemający nawet najmniejszej wady? Oczywiście byłoby to zbyt piękne. Moduły PVT mają choćby jedną bolesną dla wielu wadę, a jest nią cena, która po prostu zalicza się do wysokich. Chodzi mniej więcej o koszty kilka razy większe od klasycznych paneli.

Fotowoltaika
Fotowoltaika © Getty Images | Bilanol

Przechodząc do informacji na temat modułów PVT produkowanych przez SolarMaster, warto zwrócić uwagę na fakt, że dostępnych jest sporo wariantów. Ogólnie mówimy tu o możliwości produkowania od 340 do 545 W prądu, co jest zasługą ogniw fotowoltaicznych.

W przypadku samego ciepła będą to możliwości związane z jego pozyskiwaniem, gdzie zakres mocy wynosi od 910 do 1436 W. Ostatecznie te różne będą miały także związek z różnymi wymiarami. Jeżeli natomiast chodzi o sprawność cieplną w zakresie podgrzewania wody, będzie to na poziomie mniej więcej 70 procent.

Warto zaznaczyć, że w jednym module zmieści się od 1,8 do 2,3 litra cieczy. Sama sprawność jednostki fotowoltaicznej w konwersji energii, będzie gdzieś na poziomie między 17,8 a 21,4 procent. Współczynnik temperaturowy to -0,39 proc. na stopień Celsjusza.

Informacja zaznaczana przez samych producentów jest taka, że moduły są w stanie funkcjonować w parze z klasycznymi systemami ogrzewania – pompa ciepła, piec gazowy. Przekłada się to na dostępność opcji z zachowaniem wysokiej temperatury w budynku, również gdy trwa zima.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)