Dają prąd i ciepło. Nadzwyczajne panele słoneczne o wielu zaletach

PVT
PVT
Źródło zdjęć: © Getty Images | Mumemories
Marcin Hołowacz

25.01.2022 16:06, aktual.: 24.02.2022 15:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bardzo ciekawe rozwiązanie, ten panel słoneczny zapewni nam prąd oraz ciepło. Jest to propozycja chińskiego SolarMaster. Określa się to jako moduły PVT, co ma związek z anglojęzycznym photovoltaic thermal collectors.

Nadal względnie mało popularna opcja, czyli panele słoneczne umożliwiające produkowanie prądu, a także ciepła. PVT zawierają w sobie ogniwa fotowoltaiczne, lecz to nie wszystko, ponieważ znalazło się jeszcze miejsce dla cieczy, która odbiera ciepło z paneli.

Panele PVT oraz sposób ich działania

Zastanawiając się nad panelami PVT, warto wziąć pod uwagę fakt, że znajdują się w nich rury, dzięki którym może przepływać ciecz o pozytywnym zastosowaniu. Wspomniana ciecz pozwala na odbieranie ciepła słonecznego, które tak czy inaczej, pada na nasz moduł.

Wiele osób może docenić sytuację, w jakiej dochodzi do ogrzewania wody z instalacji grzewczej, albo na przykład wody użytkowej. Jakby tego było mało, jest jeszcze jedna zaleta, mianowicie fakt, że istotny wzrost temperatury w klasycznych modułach fotowoltaicznych, przekłada się na spadek ich sprawności. Odbieranie ciepła jest w tym sensie dodatkową zaletą, ponieważ pozwala tego uniknąć.

Co warto wiedzieć o PVT od SolarMaster

Prawdziwa żyła złota i temat niemający nawet najmniejszej wady? Oczywiście byłoby to zbyt piękne. Moduły PVT mają choćby jedną bolesną dla wielu wadę, a jest nią cena, która po prostu zalicza się do wysokich. Chodzi mniej więcej o koszty kilka razy większe od klasycznych paneli.

Fotowoltaika
Fotowoltaika © Getty Images | Bilanol

Przechodząc do informacji na temat modułów PVT produkowanych przez SolarMaster, warto zwrócić uwagę na fakt, że dostępnych jest sporo wariantów. Ogólnie mówimy tu o możliwości produkowania od 340 do 545 W prądu, co jest zasługą ogniw fotowoltaicznych.

W przypadku samego ciepła będą to możliwości związane z jego pozyskiwaniem, gdzie zakres mocy wynosi od 910 do 1436 W. Ostatecznie te różne będą miały także związek z różnymi wymiarami. Jeżeli natomiast chodzi o sprawność cieplną w zakresie podgrzewania wody, będzie to na poziomie mniej więcej 70 procent.

Warto zaznaczyć, że w jednym module zmieści się od 1,8 do 2,3 litra cieczy. Sama sprawność jednostki fotowoltaicznej w konwersji energii, będzie gdzieś na poziomie między 17,8 a 21,4 procent. Współczynnik temperaturowy to -0,39 proc. na stopień Celsjusza.

Informacja zaznaczana przez samych producentów jest taka, że moduły są w stanie funkcjonować w parze z klasycznymi systemami ogrzewania – pompa ciepła, piec gazowy. Przekłada się to na dostępność opcji z zachowaniem wysokiej temperatury w budynku, również gdy trwa zima.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także