Putin ostrzega NATO. Wspomina też o Polsce

Putin ostrzega NATO. Wspomina też o Polsce

Putin ostrzega Zachód
Putin ostrzega Zachód
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
22.12.2021 10:26, aktualizacja: 24.02.2022 15:43

- W przypadku wyraźnie agresywnej polityki prowadzonej przez zachodnich kolegów podejmiemy odpowiednie środki wojskowo-techniczne i ostro zareagujemy na nieprzyjazne kroki – poinformował prezydent Rosji, Władimir Putin.

Jak donosi TASS, Władimir Putin we wtorek, 21 grudnia podczas posiedzenia resortu obrony ostrzegał, że Rosja jest gotowa do podjęcia środków wojskowo-technicznych w przypadku "wyraźnie agresywnej polityki" NATO.

Putin ostrzega NATO i mówi o Polsce

Putin podkreślił, że Rosja "ma pełne prawo" do wykorzystania środków, które zapewnią jej bezpieczeństwo oraz suwerenność. Dodał jednak, że Kreml nie oczekuje żadnych specjalnych warunków, a jedynie "opowiada się za równym i niepodzielnym bezpieczeństwem w całej przestrzeni euroazjatyckiej". Rosja liczy na "wyraźną odpowiedź" w sprawie zaproponowanych "gwarancji bezpieczeństwa".

Podczas wtorkowego spotkania Putin winił Zachód za wzrost napięć w Europie. Wyraził też zaniepokojenie rozlokowaniem systemów przeciwrakietowych USA w pobliżu granic Rosji. Prezydent zauważył, że systemy Mk41, które są obecnie rozmieszczone w Rumunii i zaplanowane do rozmieszczenia w Polsce, mogą przenosić pociski Tomahawk.

- Jeśli ta infrastruktura będzie się przesuwać dalej, jeśli rakietowe zestawy USA i NATO pojawią się na Ukrainie, to ich czas dotarcia do Moskwy skróci się do 7-10 minut, a w przypadku rozlokowania broni hiperdźwiękowej - do pięciu - zaznaczył Putin.

Przypomnijmy, systemy Mk41 (Mark 41 Vertical Launching System) to wielopociskowy system ogniowy. Jedna wyrzutnia tego typu posiada osiem komór, w której można umieścić po jednym pocisku typu: Tomahawk, SeaSparrow czy rakietotorpedy ASROC typu VL-ASROC.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie