Ptaki też piją alkohol. Niektóre gatunki wręcz zaczynają "bełkotać"
Jak się okazuje, picie alkoholu nie jest domeną wyłącznie człowieka. Spożywa go aż 55 gatunków ptaków, z czego większość przyjmuje alkohol w postaci sfermentowanych owoców. Alkohol wyraźnie wpływa na ich zachowanie.
Spożywanie alkoholu przez zwierzęta nie jest żadną nowością. Znane są przypadki, kiedy małpy, słonie, dziki czy niedźwiedzie znajdowały się "pod wpływem". Zachowywały się wtedy podobnie jak ludzie – zataczały, wydawały dziwne dźwięki i rozrabiały.
Ptaki, które lubią alkohol
Podobne skłonności przejawia aż 55 gatunków ptaków. Jak możemy przeczytać na portalu Nauka w Polsce – PAP, spożywanie alkoholu przez ptaki nie jest zjawiskiem rzadkim. Jak możemy przeczytać: "ptaki pozyskują go z poddanych naturalnej fermentacji przejrzałych owoców albo soków drzew, np. brzozy".
Uwagę na pijące ptaki zwrócili naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, uniwersytetów przyrodniczych w Lublinie i czeskiej Pradze, a także Uniwersytetu Zielonogórskiego i brytyjskiego University of Cambridge. Chcieli m.in. sprawdzić jaki alkohol preferują ptaki i jakie gatunki mają skłonności do największego spożycia.
Zobacz też: Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone.
W tym celu naukowcy przeanalizowali publikacje naukowe, a także liczne nagrania przedstawiające ptaki w trakcie picia (w tym filmy zamieszczone na portalu YouTube). Wyselekcjonowali 179 materiałów wideo w różnych językach. Na ich podstawie badacze ustalili, że co najmniej 55 gatunków nie gardzi alkoholem. Na nagraniach najczęściej pojawiały się jednak trzy gatunki: jemiołuszka cedrowa, jemiołuszka zwyczajna oraz szpak.
Przyczyny słabości do alkoholu
Ptaki pod wpływem alkoholu zmieniały swoje zachowanie. Jak podaje portal Nauka w Polsce – PAP: "eksperymenty na zeberkach wykazały np., że etanol może się rozkładać w ich krwi i wpływać na ich śpiew (ptaki zaczynają "bełkotać"). U innych ptaków zmieniały się zachowania godowe".
Naukowcy uważają, że ptaki mogą tak chętnie spożywać alkohol ze względu na zawarty w nim etanol. Jest on również w sfermentowanych owocach, tak lubianych przez ptaki. Autorzy badania wyjaśniają, że etanol dostarcza organizmowi prawie dwa razy więcej energii niż glukoza. Z drugiej strony "sugerują, że cena za energię z tego źródła może być wysoka. Ptaki narażone są bowiem na większe ryzyko wypadków (np. zderzeń z budynkami), a ich reakcja na obecność drapieżników jest spowolniona".