Ptak dodo powróci? Podjęto działania, by odtworzyć wymarły gatunek
28.11.2023 07:40, aktual.: 28.11.2023 09:54
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ptak dodo może wrócić do żywych. Podpisano umowę, na mocy której podjęte zostaną działania w celu przywrócenia jego populacji na Mauritiusie.
Amerykańska firma Colossal Biosciences, specjalizująca się w dziedzinie biotechnologii i inżynierii genetycznej, nawiązała współpracę z pozarządową organizacją Mauritian Wildlife Foundation. Celem tej współpracy jest odtworzenie gatunku ptaka dodo, który wyginął w XVII wieku. Informację o podpisaniu umowy przekazała stacja BBC.
Podpisanie umowy nastąpiło około dziesięć miesięcy po tym, jak Colossal Biosciences oficjalnie ogłosiła swoje ambitne plany dotyczące odtworzenia wymarłego gatunku dodo. Zespół biotechnologów, pod przewodnictwem profesor Beth Shapiro, dokonał już sekwencjonowania DNA tego wymarłego ptaka.
- Dodo, ptak, który jest ściśle związany z Mauritius, jest niestety również symbolem roli, jaką ludzkość odegrała w jego wyginięciu. Symbolizuje on również nasze wysiłki na rzecz zapobiegania wymieraniu gatunków - powiedział Vikash Tatayah, dyrektor ds. ochrony przyrody w Mauritian Wildlife Foundation.
- Jesteśmy bardzo wdzięczni za technologie Colossal i obietnicę przywrócenia tego kultowego gatunku, wymarłego w lat 80. XVII wieku, do jego rodzimego środowiska - dodał.
Ptak dodo - symboliczny gatunek
Dodo to gatunek dużego ptaka, który należał do rodziny gołębiowatych. Występował endemicznie na wyspie Mauritius. Mimo że jest najczęściej wspominanym w historii i kulturze wymarłym gatunkiem zwierzęcia, to niemal nic nie wiadomo o jego życiu na wolności. Do wymarcia gatunku przyczyniło się odławianie ptaka przez ludzi napływających na wyspę – były to ptaki duże, lecz niezbyt bojaźliwe – oraz plądrowanie gniazd przez wprowadzone na wyspy świnie.
W kulturze popularnej dodo stał się symbolem wymierania. W języku angielskim istnieje powiedzenie "dead as dodo" (martwy jak dodo), oznaczające coś bezpowrotnie utraconego.
Umowa pomiędzy Colossal Biosciences i Mauritian Wildlife Foundation obejmuje również działania mające na celu ochronę różowego gołębia. Na Mauritiusie pozostało ich około 500, lecz gatunek jest zagrożony z powodu braku różnorodności genetycznej. Współpraca ma na celu nie tylko odtworzenie wymarłego gatunku, ale również ochronę tych, które są jeszcze na skraju wymarcia.