Psy wykryją koronawirusa na lotnisku? Wynik w Dubaju: 91 procent skuteczności

Psy wykryją koronawirusa na lotnisku? Wynik w Dubaju: 91 procent skuteczności

17.08.2020 14:39, aktual.: 17.08.2020 15:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lotnisko w Dubaju będzie pierwszym portem lotniczym na świecie, na terenie którego psy będą wykrywały obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Dotychczas przeprowadzono tam w ten sposób 400 testów. Skuteczność badań wyniosła 91 procent.

Psy pracujące na lotniskach to nie nowość. Do tej pory, czworonogi znakomicie sprawdzały się w identyfikowaniu osób, które planowały wnieść na pokład samolotu m.in. narkotyki. Teraz ich znakomity węch przyda się również w rozpoznawaniu zainfekowanych koronawirusem. Międzynarodowy Port Lotniczy w Dubaju ma być pierwszym obiektem tego typu, gdzie specjalnie szkolone zwierzęta pomogą w wykrywaniu pasażerów chorych na COVID-19.

Jak dotąd wykonano tam 400 testów, których wyniki są niezwykle zadowalające. Badania z udziałem psów ze specjalnej jednostki K-9 okazały się skuteczne w 91 procentach. Podziw budzi również ich tempo - specjaliści na stwierdzenie obecności patogenu potrzebują zaledwie kilka minut.

Eksperci podkreślają, że badanie jest proste i nieinwazyjne. Polega ono na pobraniu do pojemnika próbki zapachowej. Czworonogi będą przebywać w osobnym pomieszczeniu i nie wejdą w bezpośredni kontakt z pasażerami. - Jeśli próbka okaże się pozytywna, pies przed nią usiądzie. Zajmie to tylko kilka minut - tłumaczy major Salah Khalifa Al Mazrouei, dyrektor jednostki K-9 inspekcji bezpieczeństwa policji w Dubaju.

Szkolenia psów w tym kierunku trwają również w Wielkiej Brytanii oraz Francji. Warto podkreślić, że wyniki badań zebrane na etapie eksperymentalnym w tym drugim kraju, dały skuteczność 100 procent.

- Zjednoczone Emiraty Arabskie jako pierwsze na świecie wykorzystują psy policyjne do wykrywania koronawirusa. Jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z ekspertami z Wielkiej Brytanii i Francji, w celu dalszego prowadzenia szkoleń - dodał Salah Khalifa Al Mazrouei.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)