"Psy na piratów" odznaczone medalem

"Psy na piratów" odznaczone medalem

20.08.2007 13:00, aktual.: 20.08.2007 14:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rząd Malezji przyznał odznaczenia dwóm psom rasy labrador - Lucky i Flo - w uznaniu ich zasług w walce z piractwem. Oba psy zostały specjalnie wytrenowane do wykrywania chemikaliów wykorzystywanych do produkcji nośników optycznych. W efekcie pięciomiesięcznej kampanii antypirackiej w Malezji z udziałem czworonogów zatrzymano 26 osób i przejęto mienie wartości 6 milionów dolarów.

Lucky i Flo wyszkolono w ramach programu opracowanego przez brytyjską organizację Federation Against Copyright Theft oraz spółki FedEx i HM Revenue & Customs. Malezja, która znajduje się na liście państw o najwyższym współczynniku piractwa na świecie, podjęła niedawno radykalne środki, mające poprawić reputację tego państwa ( a sukcesy były Malezyjczykom potrzebne, kraj ten bowiem negocjuje ze Stanami Zjednoczonymi warunki porozumienia o wolnym handlu ).

Jednym z elementów antypirackiej kampanii było wypożyczenie labradorów. Sprawiły się one na tyle dobrze, że malezyjski rząd postanowił sformować nową "psią" jednostkę do walki z piratami - tym bardziej, że brytyjskie labradory będą musiały zostać przez Malezję zwrócone. Międzynarodowa Federacja Przemysłu Filmowego do końca 2007 r. zamierza ufundować zakup przez jednostkę dwóch dodatkowych psów ( Malezja zamówiła je w Irlandii, gdzie szkolono Lucky i Flo ).

O zasługach psów w walce z piractwem nośników CD/DVD w Malezji świadczy fakt, iż tamtejsi piraci filmowi wyznaczyli nagrodę - http://www.pcworld.pl/news/108184.html w wysokości ok. 28,5 tys. USD za zabicie obu czworonogów po tym, jak z ich pomocą udało się policji zająć ok. miliona nośników o łącznej wartości 3 milionów dolarów ( płyty CD i DVD zawierały gry i filmy ) i zatrzymać też 6 osób podejrzanych o piractwo. Od tego czasu psy znajdowały się pod ścisłą ochroną.

Lucky i Flo odwiedzą teraz Nowy Jork, a następnie Toronto, gdzie będą atrakcją odbywającego się tam festiwalu filmowego.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)