Psy chcą nam coś powiedzieć. Dowodzi tego nowe badanie

Psy chcą nam coś powiedzieć. Dowodzi tego nowe badanie
Źródło zdjęć: © Facebook.com | Facebook.com/Cornell
Grzegorz Burtan

20.10.2017 17:01

Czy zwierzęta chcą nam coś powiedzieć? Nad tym pytaniem ludzkość głowi się od zarania dziejów. Ostatnie badania wskazują, że najlepsi przyjaciele człowieka próbują nam coś powiedzieć.

Eksperyment przeprowadzono na Uniwersytecie w Portsmouth. Zespół badaczy pod kierownictwem dr Juliane Kaminski sprawdzał reakcję 24 psów w wieku od roku do 12 lat. Naukowcy porównywali, jak zmieniała się ekspresja twarzy czworonogów, kiedy patrzyły na człowieka, który przyniósł im jedzenie, oraz kiedy spoglądały tylko na posiłek.

Ekspresja była potem analizowana przez DogFACS, system kodowania oparty o anatomię zwierząt, który bada ruch mięśni, wpływający na to, jak zmienia się ich mimika.

Okazało się, że psy nie reagowały na jedzenie zmieniając wyraz swojego pyska. Po prostu pochłaniały posiłek w chwili jego przybycia. Zmiana następowała, kiedy człowiek obserwował ich podczas konsumpcji.

Jak mówi cytowana przez serwis Independent dr Kaminski, podnoszenie brwi i robienie tak zwanych pieskich oczu była najczęściej pojawiającą się próbą komunikacji. Zdaniem Kaminski, badacze są pewni, że miny, jakie robą psy, są zależne od tego, czy ktoś je obserwuje, a nie są tylko wynikiem ekscytacji, jaką odczuwają.

Odkrycie ma również potwierdzać, że psy są wrażliwe na to, czy człowiek zwraca na nie uwagę, a ich mimika jest prawdopodobnie próbą komunikowania się, a nie tylko wyrażenia swoich emocji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (445)