Trwa ładowanie...
d3v1eft

Przyszłość, na jaką zasłużyli rolnicy. Ta maszyna może być przełomem

Nienawidzimy pestycydów, są tylko złem koniecznym. Bez nich rolnictwo praktycznie by nie istniało. A teraz pokażę wam, że to nie do końca prawda. Amerykański startup FarmWise udowodnił, że można inaczej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przyszłość, na jaką zasłużyli rolnicy. Ta maszyna może być przełomem
(Youtube.com)
d3v1eft

Na farmie w Santa Maria w Kalifornii pomarańczowy pojazd przypominający transporter wojskowy przemierza pole. Ostrożnie przemieszcza się po każdym rzędzie kalafiora. Szuka i automatycznie eliminuje wszelkie chwasty. Zobaczcie sami.

"Oferujemy rolnikom sposób na zabijanie chwastów bez potrzeby użycia chemikaliów" - mówi Sébastien Boyer, współzałożyciel i dyrektor generalny FarmWise, firmy, która stworzyła robota. Dla farmerów wszelkie chemikalia to zło konieczne. Nie mają wyjścia, muszą z nich korzystać. A przy tym wydają ogromne sumy.

d3v1eft

Robot firmy FarmWise porusza się po polu jak Telsa po autostradzie. Mapuje i zapamiętuje teren, przez co jedzie rząd po rzędzie. W podwoziu posiada wmontowane kamery, które w oparciu o algorytm sztucznej inteligencji rozpoznają chwasty. Kiedy taki szkodnik zostanie zlokalizowany, maszyna wyciąga swoją "sztuczną dłoń" i wyrywa roślinę.

Wszystkie dane z procesu pracy robota dostępne są dla rolnika w każdej chwili. FarmWise zaprojektowało specjalną aplikację na urządzenia mobilne. Z jej pomocą mogą sprawdzić, ile czasu pracuje robot czy ile chwastów zdołał już wyrwać.

Jest bezpieczny dla otoczenia. Robot został wyposażony w serię kamer, które obserwują co dzieje się wokół. Kiedy tylko zauważy ruch, staje w miejscu, dopóki nie będzie mógł bezpiecznie przejechać.

d3v1eft

FarmWise nie podaje, jakie kwoty wchodzą w grę. Informują natomiast, że w długofalowej skali korzystanie z ich rozwiązania wychodzi finansowo znacznie lepiej, niż zakup chemikaliów. No i dodatkowo mamy znacznie zdrowszą żywność. Dwie pieczenie na jednym ogniu.

Zobacz też wideo: Niezwykły sprzęt wojskowy Izraela

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3v1eft

Podziel się opinią

Share
d3v1eft
d3v1eft
Więcej tematów