Przyszłość, na jaką zasłużyli rolnicy. Ta maszyna może być przełomem

Przyszłość, na jaką zasłużyli rolnicy. Ta maszyna może być przełomem
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Arkadiusz Stando

07.05.2019 14:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nienawidzimy pestycydów, są tylko złem koniecznym. Bez nich rolnictwo praktycznie by nie istniało. A teraz pokażę wam, że to nie do końca prawda. Amerykański startup FarmWise udowodnił, że można inaczej.

Na farmie w Santa Maria w Kalifornii pomarańczowy pojazd przypominający transporter wojskowy przemierza pole. Ostrożnie przemieszcza się po każdym rzędzie kalafiora. Szuka i automatycznie eliminuje wszelkie chwasty. Zobaczcie sami.

"Oferujemy rolnikom sposób na zabijanie chwastów bez potrzeby użycia chemikaliów" - mówi Sébastien Boyer, współzałożyciel i dyrektor generalny FarmWise, firmy, która stworzyła robota. Dla farmerów wszelkie chemikalia to zło konieczne. Nie mają wyjścia, muszą z nich korzystać. A przy tym wydają ogromne sumy.

Robot firmy FarmWise porusza się po polu jak Telsa po autostradzie. Mapuje i zapamiętuje teren, przez co jedzie rząd po rzędzie. W podwoziu posiada wmontowane kamery, które w oparciu o algorytm sztucznej inteligencji rozpoznają chwasty. Kiedy taki szkodnik zostanie zlokalizowany, maszyna wyciąga swoją "sztuczną dłoń" i wyrywa roślinę.

Wszystkie dane z procesu pracy robota dostępne są dla rolnika w każdej chwili. FarmWise zaprojektowało specjalną aplikację na urządzenia mobilne. Z jej pomocą mogą sprawdzić, ile czasu pracuje robot czy ile chwastów zdołał już wyrwać.

Jest bezpieczny dla otoczenia. Robot został wyposażony w serię kamer, które obserwują co dzieje się wokół. Kiedy tylko zauważy ruch, staje w miejscu, dopóki nie będzie mógł bezpiecznie przejechać.

FarmWise nie podaje, jakie kwoty wchodzą w grę. Informują natomiast, że w długofalowej skali korzystanie z ich rozwiązania wychodzi finansowo znacznie lepiej, niż zakup chemikaliów. No i dodatkowo mamy znacznie zdrowszą żywność. Dwie pieczenie na jednym ogniu.

Zobacz też wideo: Niezwykły sprzęt wojskowy Izraela

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (113)