Przyszła pora na urządzenia Open Source
Projekty urządzeń i rozwiązania technologiczne można udostępniać za darmo, podobnie jak oprogramowanie typu open source. Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) przygotowała licencję Open Hardware Licence (OHL), umożliwiającą legalne kopiowanie urządzeń
08.07.2011 | aktual.: 08.07.2011 12:14
Jak informuje biuro prasowe CERN, OHL to ramy prawne, umożliwiające wymianę wiedzy i technologii pomiędzy ludźmi tworzącymi urządzenia elektroniczne.
"Kierując się ideą rozpowszechniania wiedzy i technologii, stworzyliśmy CERN OHL, aby wspomóc zarządzanie wykorzystaniem, modyfikacją i dystrybucją dokumentacji technicznej urządzeń oraz wytwarzaniem i dystrybucją produktów. Dokumentacja techniczna to plany, wzory przemysłowe, konfiguracje układów elektronicznych, rysunki techniczne, schematy i tekstowe instrukcje oraz wszelkie inne materiały objaśniające" - napisano w komunikacie prasowym.
Pierwsza wersja CERN OHL została opublikowana w marcu 201. r. na stronie internetowej Open Hardware Repository (OHR). Stworzyli ją twórcy urządzeń elektronicznych, zatrudnieni w laboratoriach fizyki doświadczalnej, którzy poczuli potrzebę uruchomienia platformy wymiany wiedzy w szerokich kręgach. Podobną potrzebę odczuwają władze CERN, która w swojej misji ma rozpowszechnianie wiedzy.
"Dla nas chęć wcielenia w życie idei open hardware był motywowany w dużej mierze przez dobrze pojętą zazdrość wobec naszych kolegów, którzy opracowali współpracujące z systemem Linux sterowniki do urządzeń. Oni są częścią bardzo dużej społeczności autorów, poświęcających swoją wiedzę i czas w celu stworzenia najlepszego z możliwych systemu operacyjnego. Uznaliśmy, że nie ma istotnego powodu dla którego praca nad sprzętem miałaby wyglądać inaczej" - powiedział inżynier z Departamentu Wiązek w laboratorium CERN i założyciel platformy OHR Javier Serrano.
CERN zapewnia, że jej licencja pomaga ustalać zasady wymiany wiedzy, łącząc zasady wolnego dostępu do udostępnionych projektów z jasnymi zasadami dotyczącymi praw własności intelektualnej.
"Koncepcja sprzętu typu open source czy też w skrócie open hardware nie jest jeszcze tak rozpowszechniona jak koncepcja darmowego oprogramowania (open source software). Niemniej przyświeca jej ta sama idea: każdy powinien móc zapoznać się ze z kodem źródłowym, a w przypadku sprzętu z dokumentacją techniczną, zbadać ją, zmodyfikować i udostępnić innym" - powiedziała prawniczka z działającej w CERN Grupy Transferu Wiedzy Myriam Ayass.
Nowa, ogłoszona właśnie, wersja licencji OHL uwzględnia opinie środowiska osób zainteresowanych wymianą danych technicznych i projektów sprzętu. W październiku zaplanowana w Grenoble warsztaty poświęcone idei open hardware.