Przyszła pora na urządzenia Open Source

Przyszła pora na urządzenia Open Source
Źródło zdjęć: © sxc.hu

08.07.2011 10:49, aktual.: 08.07.2011 12:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Projekty urządzeń i rozwiązania technologiczne można udostępniać za darmo, podobnie jak oprogramowanie typu open source. Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) przygotowała licencję Open Hardware Licence (OHL), umożliwiającą legalne kopiowanie urządzeń

Jak informuje biuro prasowe CERN, OHL to ramy prawne, umożliwiające wymianę wiedzy i technologii pomiędzy ludźmi tworzącymi urządzenia elektroniczne.

"Kierując się ideą rozpowszechniania wiedzy i technologii, stworzyliśmy CERN OHL, aby wspomóc zarządzanie wykorzystaniem, modyfikacją i dystrybucją dokumentacji technicznej urządzeń oraz wytwarzaniem i dystrybucją produktów. Dokumentacja techniczna to plany, wzory przemysłowe, konfiguracje układów elektronicznych, rysunki techniczne, schematy i tekstowe instrukcje oraz wszelkie inne materiały objaśniające" - napisano w komunikacie prasowym.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Pierwsza wersja CERN OHL została opublikowana w marcu 201. r. na stronie internetowej Open Hardware Repository (OHR). Stworzyli ją twórcy urządzeń elektronicznych, zatrudnieni w laboratoriach fizyki doświadczalnej, którzy poczuli potrzebę uruchomienia platformy wymiany wiedzy w szerokich kręgach. Podobną potrzebę odczuwają władze CERN, która w swojej misji ma rozpowszechnianie wiedzy.

"Dla nas chęć wcielenia w życie idei open hardware był motywowany w dużej mierze przez dobrze pojętą zazdrość wobec naszych kolegów, którzy opracowali współpracujące z systemem Linux sterowniki do urządzeń. Oni są częścią bardzo dużej społeczności autorów, poświęcających swoją wiedzę i czas w celu stworzenia najlepszego z możliwych systemu operacyjnego. Uznaliśmy, że nie ma istotnego powodu dla którego praca nad sprzętem miałaby wyglądać inaczej" - powiedział inżynier z Departamentu Wiązek w laboratorium CERN i założyciel platformy OHR Javier Serrano.

CERN zapewnia, że jej licencja pomaga ustalać zasady wymiany wiedzy, łącząc zasady wolnego dostępu do udostępnionych projektów z jasnymi zasadami dotyczącymi praw własności intelektualnej.

"Koncepcja sprzętu typu open source czy też w skrócie open hardware nie jest jeszcze tak rozpowszechniona jak koncepcja darmowego oprogramowania (open source software). Niemniej przyświeca jej ta sama idea: każdy powinien móc zapoznać się ze z kodem źródłowym, a w przypadku sprzętu z dokumentacją techniczną, zbadać ją, zmodyfikować i udostępnić innym" - powiedziała prawniczka z działającej w CERN Grupy Transferu Wiedzy Myriam Ayass.

Nowa, ogłoszona właśnie, wersja licencji OHL uwzględnia opinie środowiska osób zainteresowanych wymianą danych technicznych i projektów sprzętu. W październiku zaplanowana w Grenoble warsztaty poświęcone idei open hardware.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)