Przyspieszamy start Windows

Przyspieszamy start Windows

Przyspieszamy start Windows
Źródło zdjęć: © chip.pl
03.07.2013 11:00, aktualizacja: 04.07.2013 13:09

Od momentu, gdy Windows zagościł na ekranach pecetów, użytkownicy systemu operacyjnego Microsoftu życzyliby sobie krótszego czasu uruchamiania. Zważywszy, że smartfony i tablety są gotowe do pracy w ułamku sekundy, oczekiwania te są uzasadnione. W dzisiejszym poradniku pokażemy wam jak błyskawicznie uruchomić system w Windows XP, Viście i Windows 7.

W przypadku Windows 8 Microsoft znacznie przyspieszył proces uruchamiania, wprowadzając Fast Startup. Pojęcie to jest niewłaściwe, ponieważ stan wznawiania systemu nie został zoptymalizowany, poprawiono jedynie jego wyłączanie. Windows 8 nie restartuje peceta, lecz wprowadza komputer w szczególny stan hibernacji. Informacje o bieżącym stanie systemu operacyjnego zapisywane są w pliku »hiberfil.sys«, który jest ładowany podczas ponownego budzenia systemu. Po co więc Windows 8 na nowo otwiera sesję użytkownika, jeśli dane do szybkiego startu są w zasięgu procesora? Odpowiedź jest prosta: załadowanie obrazu uruchomionego Windows z pamięci zajmie znacznie mniej czasu niż kompletna inicjacja systemu.

Stan uśpienia zamiast wyłączania

Szybkie uruchamianie możemy uzyskać również w przypadku XP, Visty i Windows 7. Starsi bracia „Ósemki” obsługują różne tryby oszczędzania energii. W uzyskaniu gotowego do pracy w kilka sekund PC pomoże BIOS i sterowniki do urządzeń. Bez obaw, nie grozi nam wysoki rachunek za prąd. Potwierdzają to pomiary wykonane w laboratorium CHIP-a. Jeśli uśpimy Windows 7, nie wyłączając sieci, PC zużyje 0,5 wata energii. 3 waty więcej potrzeba na utrzymanie komputera w stanie wstrzymania (ACPI S3), z którego Windows obudzi się najszybciej.

Tryb gotowości: konfiguracja

Sztuczka umożliwiająca szybkie startowanie Windows nie wymaga całkowitego wyłączania komputera, ale wybrania jednego z trybów oszczędzania energii. W Windows XP mamy do dyspozycji tryb wstrzymania (S3. i stan hibernacji (S4). W trybie wstrzymania aktualny stan systemu operacyjnego jest przechowywany w pamięci RAM, a komputer pobiera prąd z przewodu 5-woltowego. W trybie S4 stan systemu jest zapisywany na dysku twardym, a komputer się wyłącza.

Aby maksymalnie skrócić czas potrzebny na obudzenie Windows XP, należy wybrać tryb S3. S4 zużywa wprawdzie nieco mniej energii, ale odczytanie danych z dysku twardego trwa dłużej. Jeśli wybierzemy z menu »Start« opcję »Wyłącz«, Windows XP wyświetli opcję umożliwiającą wprowadzenie systemu w stan wstrzymania. Po jej wybraniu system operacyjny zostanie uśpiony – w celu obudzenia Windows naciskamy [Spację] lub przycisk zasilania. Jeśli preferujemy stan spoczynku, to w Panelu sterowania wybieramy kolejno »Wydajność i konserwacja | Opcje zasilania«, na zakładce »Stan spoczynku« zaznaczamy pole przy »Aktywuj stan spoczynku«.

Podobnie jak Windows XP, Vista pozwala wprowadzać system operacyjny w tryb wstrzymania (S3. i stan hibernacji (S4). Możemy również uruchomić hybrydowy tryb uśpienia, będący połączeniem S3 i S4. Dane przechowywane w pamięci RAM dla bezpieczeństwa dodatkowo zostają zapisane na dysku twardym. Aby wprowadzić w stan hibernacji Vistę, w menu startowym klikamy strzałkę widoczną obok opcji zamykania systemu i wybieramy »Oszczędzaj energię«. Szczegóły trybu uśpienia zdradza Panel sterowania, po wybraniu »System i zabezpieczenia | Opcje zasilania«. Klikamy opcję »Zmień ustawienia planu«, wskazujemy »Zmień zaawansowane ustawienia zasilania | Uśpienie | Zezwalaj na stan uśpienia hybrydowego«, następnie wybieramy opcję »Włącz« w polu »Podłączony«, by aktywować hybrydowy tryb uśpienia.

WINDOWS 7

„Siódemka”. również umożliwia obsługę trybów S3, S4 oraz hybrydowego stanu uśpienia. Otwieramy menu startowe i klikamy strzałkę obok przycisku »Zamknij«. Jeśli to możliwe, Windows 7 włączy hybrydowy stan uśpienia. Jeśli chcemy ten tryb zastąpić klasycznym uśpieniem, postępujemy jak w przypadku Visty. Gdy preferujemy stan wstrzymania, musimy wyłączyć hybrydowy tryb uśpienia. Przechodzimy do menu startowego i wpisujemy w pole wyszukiwania polecenie »cmd«. Zanim naciśniemy [Enter], przytrzymujemy lewy [Shift] o lewy [Ctrl] – Wiersz polecenia zostanie uruchomiony z prawami administratora. Wydajemy komendę »powercfg -h on«,w której litera „h” określa klasyczny stan wstrzymania.

Problemy: diagnostyka i naprawa

Nowy komputer z Windows powinien obsługiwać wszystkie tryby oszczędzania energii. Podpowiadamy, jak sobie poradzić w przypadku problemów.

1) Wykrywanie trybów oszczędzania energii.

Jeśli Windows nie pozwala wybrać żadnego z trybów oszczędzania energii, zaczynają się schody. Pierwszy sygnał to nieaktywna opcja wprowadzania Windows XP w stan wstrzymania, a także brak opcji usypiania, oszczędzania energii i hibernacji w Viście oraz Windows 7. Jeśli takie opcje widnieją w menu, może się okazać, że nie wszystko działa. Dodatkowe zamieszanie wprowadza Vista i „Siódemka”, które nie informują, który z trzech trybów wstrzymywania i usypiania komputera jest stosowany. Aby sprawdzić dostępne tryby hibernacji, w pole wyszukiwania wpisujemy »cmd«, przytrzymujemy lewy [Shift] i [Ctrl], a następnie naciskamy [Enter]. W Wierszu polecenia wpisujemy »powercfg /a« i naciskamy [Enter].

2) Testowanie trybów oszczędzania energii

Przełączając system w stan wstrzymania i hibernacji, a następnie wybudzając PC poprzez naciśnięcie dowolnego klawisza, testujemy tryby wstrzymania i hibernacji. Nie zawsze mamy 100-procentową pewność, że Windows znajduje się w stanie wstrzymania. Wobec tego należy nacisnąć w tym trybie przycisk wysuwania tacki napędu DVD. Jeśli nie drgnie, wówczas Windows rzeczywiście zredukował zaopatrzenie w energię do przewodu 5-woltowego.

3) Sprawdzenie sterowników

Częstą przyczyną zakłócania snu Windows są karty graficzne i sterowniki urządzeń USB. Może się zdarzyć, że dla danego urządzenia nie ma sterownika zgodnego z ACPI albo sterownik działa niepoprawnie. Z reguły producenci urządzeń dostarczają aktualizacje.

4) Update BIOS-u

We współczesnych komputerach BIOS lub UEFI nie jest przyczyną problemów. W starszych modelach pecetów BIOS może stać na przeszkodzie opcjom oszczędzania energii w Windows. Wstrzymywanie i hibernacja systemu Windows opiera się na standardzie ACPI, w przypadku starszych płyt głównych opłaca się poszukać aktualizacji BIOS-u. Zanim jednak wybierzemy się na poszukiwania uaktualnień, upewnijmy się, czy opcja ACPI w BIOS-ie nie została wyłączona.

5) Przypadkowe uruchomienia

Za nagłe przebudzenie Windows najczęściej odpowiadają mysz i klawiatura, które bez dotykania wysyłają impulsy. Żeby uniknąć niepotrzebnego wznawiania pracy Windows, uruchamiamy »Menedżer urządzeń«, odnajdujemy mysz i klawiaturę. Dwukrotnie klikamy oba urządzenia. Na zakładkach »Zarządzanie energią«. usuwamy zaznaczenie przy polu »Zezwalaj temu urządzeniu na wznawianie pracy komputera«. Po dokonaniu zmiany będziemy mogli wybudzić komputer, naciskając przycisk zasilania.

-/jg/sw

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Mini PC z Androidem zmieni każdy telewizor w Smart TV"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (554)