Przyspiesz swój komputer

Przyspiesz swój komputer
Źródło zdjęć: © © meikesen - Fotolia.com

Prawie każdy użytkownik komputera spotkał się z problemem coraz wolniejszej pracy laptopa czy PC. Na szczęście istnieją stosunkowo proste sposoby, dzięki którym możemy znacząco przyspieszyć działanie naszego sprzętu. Oczywiście nie należy liczyć na to, że stary pecet zacznie "śmigać" jak bolid Formuły 1, ale przynajmniej sprawimy, że będzie pracował wydajniej i nieco szybciej.

Prawie każdy użytkownik komputera spotkał się z problemem coraz wolniejszej pracy laptopa czy PC. Na szczęście istnieją stosunkowo proste sposoby, dzięki którym możemy znacząco przyspieszyć działanie naszego sprzętu. Oczywiście nie należy liczyć na to, że stary pecet zacznie "śmigać" jak bolid Formuły 1, ale przynajmniej sprawimy, że będzie pracował wydajniej i nieco szybciej.

Niestety każdy komputer ma to do siebie, że z czasem zaczyna coraz wolniej działać. Często dzieje się tak przez nagromadzenie olbrzymiej ilości niepotrzebnych plików (plików tymczasowych, systemowych logów, plików internetowych, raportów itd.), czy też przez fragmentację dysku systemowego. Czasem powodem może być też złośliwy wirus. Poniżej prezentujemy kilka sposobów, które pomogą usprawnić i przyspieszyć pracę naszego komputerowego sprzętu.

1 / 8

Pozbyć się niechcianego oprogramowania

Obraz
© © allapen - Fotolia.com

Często zdarza się, że na przykład na laptopach producenci dodają nam programy, bez których spokojnie moglibyśmy się obejść. Pozbywając się nieużywanych programów, zyskujemy wolne miejsce na dysku, wolną pamięć operacyjną i zasoby procesora, które mogą być wykorzystywane w używanym przez nas oprogramowaniu. Po takim zabiegu możemy więc liczyć co najmniej na nieco szybsze uruchamianie i zamykanie systemu, a także na trochę sprawniejsze działanie.

Oprócz tego podczas użytkowania komputera udaje się nam, czasem przypadkowo, ściągnąć różne programy, które są nam zbędne. Aby się ich pozbyć warto skorzystać z – darmowego (do celów niekomercyjnych) narzędzia służącego do odinstalowania na przykład programów demonstracyjnych i reklamowych.

2 / 8

Zarządzanie programami startowymi

Obraz
© WP.PL

Często przyczyną powolnego uruchamiania komputera jest nadmierna liczba programów startowych – uruchamiających się wraz z systemem Windows. Jeśli chcesz na przykład oglądać PDF-y to nie znaczy automatycznie, że wraz z systemem musi się otwierać .

Warto więc sprawdzić w menedżerze zadań, które z tych programów są nam niezbędne. Następnie powinniśmy skorzystać z aplikacji systemowej ‘MSConfig’ (na klawiaturze należy wcisnąć „Windows” + R), dzięki której będziemy mogli znacznie zmniejszyć liczbę niepotrzebnych programów startowych.

3 / 8

Regularne oczyszczanie dysku komputera

Obraz
© © baloon111 - Fotolia.com

Podczas korzystania z komputera nieuniknione jest zapełnianie go plikami. Bardzo duża liczba plików na twardym dysku również spowoduje w końcu, że komputer wyraźnie zwolni. Warto więc poświęcić kilka minut raz na jakiś czas i usunąć niepotrzebną zawartość.

Porządki możemy zrobić automatycznie korzystając na przykład z programu „Oczyszczanie dysku”, który usuwa pliki tymczasowe, opróżnia Kosz oraz pozbywa się różnego rodzaju nieprzydatnych elementów.

Innym bardzo popularnym programem „czyszczącym” jest darmowy usuwający z twardego dysku niepotrzebne pliki i wpisy w rejestrze systemowym.

4 / 8

Złośliwe oprogramowanie

Obraz
© Thinkstockphotos

Lekceważenie zagrożenia ze strony wirusów komputerowych również może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego systemu operacyjnego. Program antywirusowy jest niezbędny dla niedoświadczonego użytkownika. Warto jednak dodatkowo przeskanować czasami twardy dysk alternatywnym narzędziem. Na rynku jest wiele aplikacji pomagających nam w takim „czyszczeniu” – np. .

5 / 8

Wymiana dysku systemowego na SSD

Obraz
© © Scanrail - Fotolia.com

Zmiana dysku na SSD (ang. Solid State Drive) stanowczo poprawi komfort pracy na komputerze. Co prawda musimy przeznaczyć na to kilkaset złotych, jednak różnica jest tego warta. Uruchomienie systemu operacyjnego potrwa nawet dwa razy krócej, a jego szybkość w działaniu wyraźnie się zwiększy. Dyski te nie są wyposażone w żadne części ruchome, dzięki ich żywotność jest większa i, przede wszystkim, są do 10 razy szybsze od zwykłych dysków HDD.

6 / 8

Więcej RAM-u

Obraz
© © patrick - Fotolia.com

Pamięć RAM w ostatnich latach bardzo potaniała, więc zwiększenie jej ilości w komputerze może być naprawdę dobrym pomysłem. Niedobór RAM-u powoduje, że system operacyjny zajmuje powierzchnię twardego dysku w celu buforowania danych, a to z kolei skutkuje spowolnieniem. Warto zainwestować w dodatkową kość, żeby nawet pamięciożerne oprogramowanie miało pewien zapas.

7 / 8

Defragmentacja dysku twardego

Obraz
© © Dmitri Stalnuhhin - Fotolia.com

Pliki zapisane na naszym HDD podlegają fragmentacji. To znaczy, że zapisywane są w małych częściach w różnych miejscach na dysku, mimo że widzimy je jako uporządkowane ikony. Naturalne jest, że „złożenie do kupy” takiego porozrzucanego pliku przy uruchomieniu programu musi zająć pewien czas. Najlepiej zatem byłoby, aby jego poszczególne części znajdowały się obok siebie. Do tego właśnie służy defragmentacja – porządkuje ona fragmenty tak, aby znajdowały się w sąsiednich sektorach dysku.

8 / 8

Porządek na pulpicie

Obraz
© WP.PL

Najbardziej prozaicznym sposobem na przyspieszenie systemu operacyjnego jest dbanie o porządek na pulpicie. Nie trzymajmy na nim folderów czy plików stworzonych przez nas w różnych programach. Ograniczmy się jedynie do skrótów, a i te dobierzmy spośród tych najczęściej wykorzystywanych. Pamiętajmy, że zaśmiecony pulpit również negatywnie odbije się na wydajności komputera, a przy okazji na wydajności nas samych. Ponadto w przypadku systemu Windows warto wyłączyć efekty wizualne pochłaniające sporo zasobów systemowych, które mogłyby być wykorzystane nieco lepiej- na przykład do szybszego uruchamiania potrzebnych aplikacji.

Źródło: JG, WP.PL

ao/jg/jg

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (556)