Przygotuj się na DVB‑T2. Nowy standard telewizji wkracza od marca

Od 28 marca 2022 roku ruszy zmiana systemu nadawania sygnału telewizji naziemnej. Pożegnamy DVB-T i przywitamy DVB-T2. Jakie płyną z tego korzyści? Jak się na to przygotować?

Standard DVB-T2 to nowa jakość telewizji naziemnej
Standard DVB-T2 to nowa jakość telewizji naziemnej
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Nowa jakość

Technologia DVB-T jest z nami od 2013 roku i wkrótce ją pożegnamy. Zastąpiła ona funkcjonujący od samego początku telewizji naziemnej sygnał analogowy. Dzięki temu można było przerzucić się na przesył cyfrowy, który w przypadku DVB-T jest lepszy jakościowo, ale nie tak dobry, żeby oglądać materiały w wysokich rozdzielczościach takich jak np. Ultra HD.

Zmiana jest podyktowana faktem, że pasmo musi zostać zwolnione do rozbudowy sieci 5G. Nowy system pozwoli na przesył większej ilości danych, ponieważ zamiast 25 będzie przesyłane 40 megabitów na sekundę. Nie tylko poprawi to jakość, ale także pozwoli zwiększyć ofertę programową w ramach telewizji naziemnej.

Wiosenna rewolucja

Dlaczego wiosenna? Już od 28 marca DVB-T2 zacznie działać w rejonach Sudetów, Dolnego Śląska i woj. lubuskiego. Od 25 kwietnia dołączy Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, część Wielkopolski, Kujawy i zachodnie rejony Mazowsza. Czwarty etap ruszy 23 maja i obejmie południowy rejon Wielkopolski, Ziemię Łódzką, Kielecczyznę, Podkarpacie, Małopolskę, Górny Śląsk i Opolszczyznę. Wreszcie 27 czerwca DVB-T2 zostanie włączone na Mazowszu, Suwalszczyźnie, Podlasiu, Lubelszczyźnie, Zamojszczyźnie i w rejonie Zalewu Wiślanego.

Nie daj się zaskoczyć

Jak się przygotować na zmiany? Przede wszystkim sprawdź, czy twój telewizor obsługuje standard DVB-T2. Specjaliści z marketów z elektroniką wskazują, że większość odbiorników wyprodukowanych po 2017 roku spełnia wymagania nowej technologii. Zawsze możecie zerknąć do instrukcji telewizora lub znaleźć jego specyfikację w sieci.

Jeżeli okaże się, że potrzebna jest zmiana, to macie dwa wyjścia. Pierwsze to oczywiście zakup nowego telewizora. Jeżeli z jakiegoś powodu myśleliście o zmianie, wejście w życie nowej technologii telewizji naziemnej może być doskonałym argumentem, by zdecydować się na ten krok. Drugie rozwiązanie, znacznie mniej kosztowne to zakup dekodera. Te kosztują już nieco ponad 100 zł.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)