Przezroczyste głośniki z nanotechnologią w tle
Dzięki użyciu grafenu, odtwarzacza mp3 oraz małego wzmacniacza udało się skonstruować pierwszy oparty na nanomateriałach zestaw grający
13.07.2011 | aktual.: 13.07.2011 13:36
Dzięki użyciu grafenu, odtwarzacza mp3 oraz małego wzmacniacza udało się skonstruować pierwszy oparty na nanomateriałach zestaw grający - informuje "Chemical Communications".
Nowa technologia konstrukcji "grafenowych" głośników umożliwia tworzenie przezroczystych membran generujących dźwięk, które w przyszłości będzie można osadzać np. na szybach samochodów.
Grafen to pojedyncza warstwa grafitu, czyli inaczej mówiąc płaszczyzna utworzona wyłączenie z atomów węgla, o grubości jednego atomu węgla. Materiał ten ma nie tylko doskonałe właściwości elektryczne, ale i mechaniczne - jak na swoją atomową grubość jest bardzo wytrzymały.
Od lat naukowcy prowadzą badania nad nowymi technologiami wykorzystującymi właściwości fizykochemiczne grafenu. Efektem takich badań są np. grafenowe membrany głośnikowe, które opracowano na Seoul National University (Korea Płd.)
Żeby wytworzyć grafenowy głośnik konieczne jest naniesienie na cienką, przezroczystą folię polimerową PVDF, warstwy tlenku grafenu (oraz odpowiednich elektrod) za pomocą techniki osadzania w parach, jak również nieco zmodyfikowanej drukarki atramentowej. Następnie tlenek grafenu należy chemicznie zredukować tak, by na powierzchni polimeru PVDF powstała zamiast tlenku grafenu, warstwa grafenu.
Gdy podłączymy tak wytworzony przezroczysty głośnik do odtwarzacza mp3. którego sygnał został wstępnie dodatkowo wzmocniony, do naszych uszu dotrą (jak na razie nie najlepszej jakości) dźwięki generowane przez przezroczystą membranę głośnikową, utworzoną między innymi z atomowej grubości grafenu.
Według naukowców, efekty dźwiękowe powstają na polimerowej membranie, której zewnętrzne powierzchnie pokryte są grafenem, dzięki obecności zjawiska piezoelektrycznego. To grafen odpowiedzialny jest za przekształcane zmiennego pola elektrycznego w drgania polimerowej membrany PVDF, a w konsekwencji w dźwięki.
W najbliższym czasie nie należy wypatrywać na półkach sklepowych przezroczystych głośników opartych na zaawansowanych nanotechnologicznych materiałach, gdyż - jak przyznają autorzy odkrycia - konieczna jest optymalizacja parametrów membrany, by ta wytwarzała zbliżone do ideału dźwięki.