Przez telefon za kółkiem już nie pogadasz!
Prawo zakazujące rozmawiania przez telefon komórkowy (bez użycia zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego) podczas jazdy samochodem jest łamane nagminnie nie tylko w Polsce. Mimo groźby mandatu, a także od niedawna - punktów karnych, kierowcy ignorują zakaz i bagatelizują zagrożenie, jakie niesie ze sobą ten proceder. Być może już wkrótce na rozmowę w czasie prowadzenia nie pozwolą im... ich własne samochody.
W Polsce od 9 czerwca krótka pogawędka z siedzenia kierowcy może kosztować cię 20. zł oraz 5 punktów karnych. Konsekwencje mogą być znacznie bardziej poważne, gdyż rozmawiając przez telefon za kółkiem ryzykujemy zdrowie i życie. Naukowcy z Anna University of Technology w Tamilnadu w Indiach pracują nad technologią, która dla twojego własnego dobra zagłuszy sygnał komórek.
Oblicza się, że 2. proc. wypadków drogowych, w których udział brały ciężkie pojazdy takie jak ciężarówki, to wypadki, które miały miejsce, gdy kierowca rozmawiał przez telefon. Rozwiązanie, które proponują naukowcy, pozwoliłoby na wyeliminowanie dużej ilości podobnych zagrożeń.
Oczywiście nie znamy szczegółów technologii, ponieważ są one na razie trzymane w tajemnicy. Wiemy natomiast, że sygnał będzie zagłuszany tylko wtedy, kiedy pojazd będzie znajdował się w ruchu i niewielki zagłuszacz obejmie swoim działaniem jedynie siedzenie kierowcy - tak, by pasażerowie mogli swobodnie korzystać ze swoich telefonów.
Dwie inne wersje systemu zakładają zupełnie odmienne rozwiązania. Pierwsze z nich miałoby po prostu informować policję o popełnieniu wykroczenia. Specjalne znaczniki RFID zebrałyby taką informację wraz z numerem rejestracyjnym auta i przesłały do drogówki. Nie wyobrażamy sobie jednak, jaką skalę przybrałyby takie powiadomienia i w jaki sposób policja miałaby sobie radzić z ich zalewem. Drugi model systemu zakłada uruchomienie alarmu wewnątrz samochodu, który miałby przypomnieć kierowcy o zakazie i utrudnić czy wręcz uniemożliwić mu rozmowę.
Naukowcy z Indii nie określili dokładnej daty premiery tej technologii, ale zakładamy, że nastąpi to już wkrótce. Czy uważacie, że to dobre rozwiązanie?
jg/sw/jg