Przetarg na szybkie łącza pod koniec roku

Przetarg na szybkie łącza pod koniec roku

Przetarg na szybkie łącza pod koniec roku
Źródło zdjęć: © PC World
23.06.2010 10:14

Pod koniec tego roku zostanie rozpisany przetarg na częstotliwości dla bezprzewodowych łączy telekomunikacyjnych, które pozwolą m.in. na oglądanie wideo w komórkach w wysokiej rozdzielczości i przesyłanie dużych plików - powiedziała PAP prezes UKE Anna Streżyńska

Mowa o tzw. sieciach LTE (ang. Long Term Evolution),˙czyli multimedialnych systemach szerokopasmowych. Są nawet kilkadziesiąt razy szybsze niż obecnie wykorzystywane przez operatorów komórkowych oferujących usługi telefoniczne i bezprzewodowy internet. Technologia ma zmniejszyć koszty, a także umożliwić świadczenie nowych typów usług przy jednoczesnym zmniejszeniu mocy zużywanej przez telefony.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Jak powiedziała we wtorek Streżyńska, przetarg zostanie rozstrzygnięty na początku 201. roku. Wcześniej jednak UKE musi uzgodnić projekt m.in. z Rosją i Białorusią tak, aby na terenach granicznych nie dochodziło do zakłóceń częstotliwości. Uzgodnienia potrwają kilka miesięcy.
˙ "Zostaną one podjęte, gdy skończą się rozmowy z wojskiem polskim na temat przekazania części częstotliwości UKE na cele przetargu. Potem rozpoczniemy negocjacje z państwami ościennymi. Musimy to zrobić, bo jesteśmy krajem granicznym UE. I ilekroć Komisja Europejska mówi nam, że jakieś częstotliwości mają być przeznaczone na określony cel, aby rozwijała się określona technologia czy usługa, zawsze jest problem z tym, że państwa spoza UE graniczące z Polska wykorzystują te częstotliwości do innych celów, przeważnie wojskowych. Stąd uzgodnienia" - powiedziała.

"Taki najprostszy standard LTE ma zapewnić szybkość przesyłu na poziomie 10. Mb/s. W różnych krajach realizowane są też programy testowe, w których prędkość dochodzi nawet do gigabajtów na sekundę. Ale to są na razie laboratoryjne próby" - dodała.

Przetarg będzie dotyczył częstotliwości z zakresu 2500-2570/2620-269. MHz oraz 790-862 MHz. "Te niskie częstotliwości są uzupełniające dla wysokich. Upraszczając, wysokie stosuje się w miastach, a niskie na peryferiach" - zaznaczyła.

Przetarg na LTE został już rozstrzygnięty w: Norwegii, Szwecji, Finlandii, Niemczech, Danii i Holandii.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)