Przetarg na śmigłowce wielozadaniowe opóźniony o miesiąc

Przetarg na śmigłowce wielozadaniowe opóźniony o miesiąc

Przetarg na śmigłowce wielozadaniowe opóźniony o miesiąc
Źródło zdjęć: © WP.PL | Bolesław Breczko
Bolesław Breczko
05.11.2018 10:41, aktualizacja: 05.11.2018 10:53

Termin składania ofert na śmigłowce dla Marynarki Wojennej WP został przesunięty o miesiąc. Z wnioskiem o zmianę terminu wystąpił jeden z dwóch producentów śmigłowców.

O przesunięciu terminu poinformował Marek Świerczyński z Polityki Insight. Według dziennikarza o przedłużenie poprosił jeden z uczestników przetargu. Po wycofaniu się z wyścigu o wojskowy kontrakt firmy Lockheed Martin (właściciela firm Sikorsky i PZL Mielec gdzie produkowane są śmigłowce S-70i), w grze pozostało tylko dwóch uczestników: Leonardo (właściciel AgustaWestland i zakładów PZL-Świdnik) ze śmigłowcem AW101 oraz Airbus Helicopters, producent śmigłowców H225M Caracal.

W najnowszej odsłonie procesu pozyskania śmigłowców wielozadaniowych MON zaprosił do składania ofert w lipcu br. Termin mijał pod koniec października, a teraz został przedłużony do końca listopada. Wojsko chce kupić cztery maszyny dla Marynarki Wojennej RP w wersji do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) oraz ratownictwa morskiego.

Pozyskanie nowych śmigłowców dla Marynarki Wojennej jest niezwykle istotnym i palącym problemem. Niedługo ze służby trzeba będzie wycofać śmigłowce rosyjskiej konstrukcji Mi-14. Zastąpić je miały śmigłowce H225M Caracal, jednak umowa zakupu śmigłowców została rozwiązana przez stronę polską. Umowa zakładała zakup 50 śmigłowców.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)