Przetarg na mobilną telewizję dopiero jesienią

Przetarg na mobilną telewizję dopiero jesienią

Przetarg na mobilną telewizję dopiero jesienią
Źródło zdjęć: © IDG
27.08.2008 11:18, aktualizacja: 28.08.2008 10:03

Konkurs, który wyłoni operatora telewizji mobilnej w standardzie DVB-H, odbędzie się w październiku, a zwycięzca może zostać wyłoniony w grudniu.

W lipcu UKE informował, że ten konkurs odbędzie się w sierpniu, ale w tym samym miesiącu UKE przedstawił Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji (KRRiT) jego nowe założenia. Nowy projekt trafił do ponownych konsultacji, które potrwają do końca sierpnia. We wrześniu UKE i KRRiT zamierzają opracować dokumentację konkursową. Nowa propozycja UKE daje zwycięzcy konkursu możliwość obecności na multipleksie telewizji mobilnej aż do 2023 roku, a nie - jak planowano to wcześniej - do 2015 roku.

_ Myślę, że taka oferta jest lepsza. Po 7 latach operator uzyskuje tylko zwrot inwestycji, a 15 lat daje możliwość zysku _ - powiedziała prezes UKE Anna Streżyńska.

Prezes UKE wyjaśniła, że początkowo zwycięzca konkursu będzie mógł zaoferować DVB-H w 31 miastach. Streżyńska postanowiła przeznaczyć na to 38 kanałów częstotliwości. Miasta - gospodarze piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2012 otrzymają po dwa kanały. W dalszej perspektywie telewizja mobilna będzie dostępna w całym kraju, w miarę jak udostępniane będą kolejne częstotliwości.

_ Teraz te częstotliwości zajmują nadawcy analogowi, jak TVN, Polsat, czy nadawca publiczny (TVP). Zwolnią je, kiedy przejdą z nadawania analogowego na cyfrowe _ -powiedziała Streżyńska.

Wyjaśniła, że może to się stać w 2012 roku, jeśli w tym roku uda się namówić nadawców na przejście na nadawanie cyfrowe (tzw. DVB- T), lub w 2014 roku, kiedy wygasa koncesja nadawców analogowych.

Zaznaczyła, że w dokumentacji konkursowej zostanie umieszczony zapis, że zasięg DVB- H, do momentu zwolnienia częstotliwości nadawców analogowych, będzie ograniczony.

Streżyńska podkreśliła, że zmiana sposobu przeprowadzenia konkursu na operatora DVB-H spotkała się z _ pozytywnym przyjęciem _.

Wcześniej konkurs na operatora opóźnił się też m.in. z powodu rozmów prowadzonych z państwami graniczącymi z Polską oraz z Duńczykami i Szwedami. Rozmowy dotyczyły częstotliwości, na których będzie odbierana telewizja mobilna w Polsce, a które będą pokrywały terytoria innych państw. Polska i kraje te nie chcą, by w przyszłości pojawiły się interferencje (nakładanie się fal) pomiędzy wykorzystywanymi częstotliwościami, które mogłyby powodować zakłócenia w odbiorze.

_ Nie ma już przeszkód jeśli chodzi o uzgodnienia z innymi państwami _ - powiedziała Streżyńska. Najdłużej UKE oczekiwał na stanowisko Rosjan. Rozmowy z nimi - zdaniem prezes - zakończyły się sukcesem. Prezes UKE wyjaśniła, że _ Rosjanie tych częstotliwości jeszcze nie zagospodarowali, ale nie chcą nas "blokować" _.

Dodała, że w 2015 roku z państwami, których terytoria będą pokrywały częstotliwości DVB-H, UKE ponownie uzgodni warunki techniczne.

Wstępne zainteresowanie udziałem w konkursie na telewizję mobilną zadeklarowało konsorcjum czterech operatorów telefonii komórkowej (Centertel, Polkomtel, PTC i P4). W przetargu może wystartować także Polski Operator Telewizyjny, spółka TVN-u i Polsatu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)