Przerwy w dostawach prądu w najbliższych latach
Czarne scenariusze, przed którymi przestrzegali analitycy rynku
energii, potwierdza regulator: bezpieczeństwo dostaw prądu już za kilka lat może być zagrożone -
donosi "Rzeczpospolita".
Urząd Regulacji Energetyki w swoim rocznym sprawozdaniu z działalności ocenił, że po 201. r. nie można wykluczyć przerw w dostawach prądu z powodu niedoboru mocy.
Może się tak stać zwłaszcza podczas nasilonych remontów bloków energetycznych i ekstremalnych warunków pogodowych. Scenariusz się ziści, jeśli wielkie koncerny nie zdążą na czas z nowymi inwestycjami i z modernizacją sieci dystrybucyjnych.
Jak obliczył URE, w 201. roku wielkość zainstalowanych mocy wzrosła o ponad 4,5 proc. i utrzymywała się na stosunkowo wysokim poziomie przekraczającym 37 GW. W kolejnych latach popyt na energię ma rosnąć. Polska Grupa Energetyczna, szacuje, że będzie się on zwiększał średnio o 1-1,7 proc. rocznie.
Tymczasem do 201. roku PGE wyłączy już kilka bloków, w tym 205 MW w Elektrowni Dolna Odra oraz 412 MW w Turowie. Katowicki koncern Tauron planuje do 2016 roku wyłączenia w sumie aż 1770 MW mocy w swoich elektrowniach.
Elektrownie atomowe
Być może wyjściem z sytuacji jest rządowy program budowy elektrowni atomowych. Co prawda mogą one poprawić stan naszej energetyki w późniejszym okresie, ponieważ włączenie pierwszej z nich jest zaplanowane na rok 2020. ale to z pewnością jedna z ciekawszych alternatyw.
Trwa właśnie kampania informacyjna zorganizowana przez Ministerstwo Gospodarki, które chce przekonać społeczeństwo do czystości energii z atomu. Ponieważ budowa elektrowni w każdej z trzech proponowanych lokalizacji (Żarnowiec, Choczewo, Gąski) wywołuje wiele kontrowersji, Ministerstwo przeznaczyło ponad 18 mln złotych na akcję promocyjną. Na pewno każdy z nas natknął się już na reklamę w telewizji. Więcej o akcji można dowiedzieć się ze strony Poznaj Atom.
Jesteście za czy przeciw elektrowni jądrowej w Polsce? Czekamy na wasze komentarze.
Źródło: PAP / WP.PL