Przeróbka wideo z Zuckerbergiem nie zostanie usunięta. Facebook manifestuje konsekwencję

Przeróbka wideo z Zuckerbergiem nie zostanie usunięta. Facebook manifestuje konsekwencję
Źródło zdjęć: © East News | AP/EAST NEWS
Piotr Urbaniak

12.06.2019 14:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Włodarzom Facebooka wiele można zarzucić. Nadmierną cenzurę, śledzenie użytkowników, nachalne reklamy. Ale na pewno nie brak konsekwencji. Firma nie usunie sfabrykowanego wideo ze swym prezesem, Markiem Zuckerbergiem. Postępując tak, jak w przypadku innych fake newsów.

Opublikowane na Instagramie, który jest własnością Facebooka, wideo pokazuje, jak Mark Zuckerberg wygłasza przemówienie o sile big data (dużych zbiorów danych).

– Wyobraź sobie to przez chwilę: jeden człowiek, z całkowitą kontrolą miliardów skradzionych danych ludzi, ich sekretów, życia i przyszłości. Wszystko to zawdzięczam Spectre. Widmo pokazało mi, że ktokolwiek kontroluje dane, kontroluje przyszłość – słyszymy na nagraniu.

Zuckerberg nigdy nie wypowiedział tych słów. Film korzysta z techniki głębokiego uczenia i algorytmów sztucznej inteligencji, manipulując rzeczywistą wypowiedzią szefa Facebooka.

Nie powstał przypadkiem. W ubiegłym tygodniu Facebook odmówił usunięcia spowolnionego nagrania z Nancy Pelosi, spikerką Izby Reprezentantów USA. Materiał sugerował, że kobieta jest pod wpływem alkoholu. Teraz ktoś najwyraźniej postanowił sprawdzić, czy gigant analogicznie zareaguje na przeróbkę ze swym prezesem w roli głównej.

– Będziemy traktować te treści w taki sam sposób, w jaki traktujemy wszelkie dezinformacje na Instagramie – powiedział rzecznik serwisu ds. udostępniania zdjęć, cytowany przez "CNET". – Jeśli moderatorzy oznaczą wideo jako fałszywe, odfiltrujemy je z powierzchni rekomendacji Instagramu, takich jak strony Eksploruj i hashtag – doprecyzował rzecznik.

I cóż, trzeba przyznać, że przedsiębiorstwo z Menlo Park wykazało się nadspodziewaną konsekwencją. Choć dotąd nie zawsze tak było.

W 2018 roku filmowiec Andrew Oleck opublikował film na Facebooku, który pozwalał sądzić, że Zuckerberg chce całkowicie usunąć sieć społecznościową. Film zatytułowany "Świat bez Facebooka" został obejrzany ponad 32 mln razy, ale obecnie jest niedostępny. W dalszym ciągu można jednak znaleźć kopie tego materiału, choćby na YouTubie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)